Skuteczne odchudzanie – przydatne wskazówki

Pozbycie się nadmiaru kilogramów nie musi być dla Ciebie nieosiągalne. Z mojego poradnika dowiesz się jako schudnąć bezpieczne i skutecznie. Bo te dwa aspekty w walce z nadwagą są najważniejsze. 

Skuteczne odchudzanie w domu 

Wbrew pozorom będzie tu też aktywność fizyczna. Idealna sytuacja, to oczywiście możliwość ruchu na świeżym powietrzu lub w siłowni. Jeśli jednak nie możesz tego z jakiegoś powodu zrealizować, wejdź na Youtube i wybierz spośród setek filmów, które pokazują jak ćwiczyć w domu. W trakcie walki o niższą masę ciała.

Ruch to jedno, ale zanim w ogóle zaczniesz odchudzanie,  musisz się do tego przygotować. Nie polecam restrykcyjnego zmniejszenia kaloryczności posiłków z dnia na dzień. Ze szczególnym uwzględnieniem głodówki. Te ewentualnie są polecane przy detoksykacji. Taka nagła zmiana nie pozwoli Ci osiągnąć założonego wyniku. Ale ma negatywny wpływ na samopoczucie i zwiększa stres. A te dwa czynniki to poważny problem na diecie. 

To w jaki sposób należy przeprowadzić cały proces zależy od wieku i stylu życia. Zasada tu jest bardzo prosta. Siedzący tryb pracy to dużo większe wyzwanie. Podobnie jak odchudzanie po czterdziestce. Metabolizm jest zdecydowanie wolniejszy. Organizm ma wtedy swoje ograniczenia (chociażby dotyczące tempa spalania tkanki tłuszczowej. Zmiana nawyków żywieniowych – a to konieczność – będzie też trudniejsza.

Jaką dietę odchudzającą wybrać?

Tutaj warto pamiętać o kilku zasadach. Najlepsza dieta dla Ciebie to:

 • dostosowana do wieku i trybu funkcjonowania,
 • biorąca pod uwagę kwestie zdrowotne (na przykład problemy z tarczycą), 
 • odpowiednio skomponowana pod kątem ilości węglowodanów, tłuszczy i białka, 
 • zbilansowana (to słowo – klucz dzięki któremu unikniesz podjadania), 
 • zapewniająca regularny spadek wagi.

Wydaje się to być proste, prawda? Ale rzeczywistość jest inna. Kto próbował ten wie. Czy korzystać z pomocy dietetyka? Jak najbardziej. To przy okazji zapewnia m.in bezpieczeństwo, ale też pewność spełnienia wyżej opisanych zasadach.

Diety zapewniające efektywne odchudzanie:

 • śródziemnomorska – chyba najczęściej wymieniana w kontekście procesu odchudzania. Oparta w dużej mierze o warzywa. Nie tylko dostarcza sporo witamin i pierwiastków, ale też postara się nawodnić. Początkowo może być problem o poczucie sytości.
 • model żywieniowy Pritikin – to nowy koncept dietetyczny. Co możesz zjeść? Menu jest przede wszystkim niskotłuszczowe i bogate w błonnik. To sposób, który określa się mianem elastycznego. Spożywasz dużo produktów nieprzetworzonych. Unikasz między innymi zboża rafinowanego (na przykład w postaci makaronów) i słodzonych napojów. 
 • Keto – to z kolei niezwykle popularny, ale też niepozbawiony kontrowersji sposób. Żywienie oparte o produkty zawierające zdrowe tłuszcze (czyli między innymi ryby, orzechy, awokado). Średnio przy takim modelu żywieniowych można pozbyć się 1 kg tygodniowo. Jeśli jednak masz problemy zdrowotne, unikaj tego rozwiązania.
 • Raw Food Diet – tu zasada jest dość prosta. Twoim zadaniem jest dostarczyć jak najwięcej nie poddanej obróbce termicznej żywności. Surowe warzywa to podstawa menu. NIe jest to kaloryczny sposób odżywiania. To niewielka ilość kcal, więc jeśli Twoja praca jest fizyczna nie polecam tego rozwiązania.

Opisanym rozwiązaniom można przypiąć etykietę skuteczna dieta. W zasadzie wszystkie pozwalają też przyspieszyć przemianę materii. 

Natomiast pamiętaj o tym, że odchudzania wymaga regularności i pilnowania zasad danego modelu żywieniowego. Utrata kilogramów to też niestety proces odwracalny. Dlatego bardzo istotnym elementem zdrowej diety jest umiejętne wychodzenie z niej. W pewnym uproszczeniu, kiedy na wadze pojawiła się zadowalająca liczba kilogramów nie można od razu rzucić się na chipsy :). Nie wolno jeść czegokolwiek. 

Aktywność fizyczna – jaką wybrać?

Jakąkolwiek. Mam na myśli to, że walcząc z kilogramami, musisz zacząć się ruszać więcej niż do tej pory. I nikt nie wymaga od Ciebie udziału w Iron Man. Jeśli jesteś po czterdziestce raczej rozpocznij od spacerów i biegania. Na krótkich dystansach. Truchtem. Tak naprawdę należy się starać, aby ruch był regularny. I o odpowiedniej ilości. Co oznacza to ostatnie? Dostosowany do Twoich możliwości. W tym kondycji. Nie musisz się martwić, że na początku idzie Ci słabo. Pamiętaj, że odchudzanie to proces. Długotrwały. A więc wymagający dużej aktywności fizycznej. Już po dwóch – trzech tygodniach treningów, zobaczysz, że jest coraz lepiej. 

aktywność fizyczna na odchudzanie

Możesz na przykład zamiast 2 kilometrów przebiegać 4. Dodatkowo po treningach zaczniesz zauważać zmiany masy mięśniowej. Regularna aktywność fizyczna ma też dobry wpływa na cały organizm. Daje między innymi:

 • poprawia nastrój,
 • obniża poziom stresu, 
 • wspomaga pracę mózgu,
 • wzmacnia system odpornościowy,
 • reguluje poziom cukru we krwi, 
 • poprawia sprawność i wytrzymałość organizmu.

To tylko kilka z efektów jakie daje ruch. Też jeszcze ważna sprawa. Regularne treningi zmniejszają szansę na wystąpienie efektu jo-jo. Po tym jak skończysz walkę z nadwagą. A jak już przy tym jesteśmy, jeszcze jedna sprawa. Tak. Głodówka to pewna droga do jojo. A w dłuższej perspektywie problemy z żywieniem. Zwłaszcza jeśli w taki drastyczny sposób odżywiasz się często. Pamiętaj o jednym. Proces zmiany nawyków żywieniowych na dobry musi trwać. I oczywiście pamiętaj o piciu 2 litrów wody dziennie. Nie tylko na diecie. 

Czy stosować tabletki na odchudzanie?

Tak. Przy pewnych założeniach. Po pierwsze – bezpieczne. Jeśli chcesz zdecydować się na Meridia czy Ozempic (lek na cukrzycę), to bardzo poważnie się nad tym zastanów. To nie są bezpieczne rozwiązania. Dużą popularnością cieszy się preparaty o naturalnym składzie. Najczęściej oparte o silne wyciągu z roślin (na przykład z liści moringi olejodajnej).

Najważniejsze zasady przy wyborze suplementu wspomagające walkę z nadmiarem kilogramów:

 • dostęp do pełnego składu (jeśli producent go nie podaje, zamknij stronę z jego produktem),
 • produkt musi być dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej (spełnia więc pewne wymogi dotyczące bezpieczeństwa)
 • pełna informacja o producencie, 
 • możliwość zwrotu produktu,
 • opinie na temat preparatu i producenta (chociaż tutaj należy mieć na uwadze, że wiele z nich może być pisana w ramach reklamy).

To pozwoli Ci w sposób bezpieczny suplementować w czasie walki z nadmiarem kilogramów. A ze swojej strony polecam przeczytać mój ranking preparatów na odchudzanie

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *