Aktywność fizyczna – odchudzanie a zdrowie

Przyszedł czas na pierwszy wpis związanych z ruchem i odchudzaniem. W zasadzie każdy – w mniejszym lub większym stopniu –  sobie zdaje dlaczego warto postawić na aktywność fizyczną. Postanowiłem usystematyzować tę wiedzę w poniższym wpisie.

Aktywność fizyczna wspomaga odchudzanie

Co oczywiste zacznę od tego co nas tutaj najbardziej interesuje:). Tak, ruch zdecydowanie ułatwia zrzucenie tych paru nadmiernych kilogramów, które nam zawadzają. Oczywiście ćwiczenia mogą też nam dodać nieco wagi, ale nie tym się tutaj zajmujemy. Mamy więc przyspieszoną utratę masy ciała. „Leci” nam tkanka tłuszczowa bez straty masy mięśniowej. To ważne. Taki problem może mieć miejsce gdy odchudzamy się w sposób nieracjonalny. Przykładowo głodówki mogą prowadzić do tego, że owszem pozbywamy się tłuszczu, ale nasze mięśnie stają się coraz słabsze.

Zmniejsza ryzyko chorób serca

W tym wypadku sprawa jest dość prosta. Istnieje wiele czynników, które powodują, że jesteśmy bardziej narażeni na choroby atakujące nasze serce. Aktywność fizyczna w pewnym stopniu może to ryzyko zmniejszyć. Oczywiście nie oznacza to, że powinna być wymówką np. do nadmiernego objadania się, którego konsekwencją może być otyłość i choroby serca.

Wpływa pozytywnie na mięśnie i kości

To kolejna, istotna zaleta ruchu. Dzięki regularnej aktywności możemy wzmocnić nasz układ kostny. Z tym ostatnim – jak wynika z badań – wielu Polaków ma spory problem (z różnych tak naprawdę powodów). Warto o niego walczyć. Im wcześniej zaczniemy, tym większa szansa, że nie będziemy mieli problemów z kośćmi w „jesieni życia”. Dzięki regularnym ćwiczeniom wzmocnimy mięśnie, ścięgna itd. To naprawdę zaprocentuje.

Dzięki aktywności odkręcenie słoika nie będzie problemem;)
Dzięki aktywności odkręcenie słoika nie będzie problemem;)

Poprawia wydolność organizmu

Definiuje się ją w różny sposób. Wydolność organizmu rozumiemy na przykład jako „zdolność do ciężkiego wysiłku (…) po którego zakończeniu następuje szybki powrót wskaźników fizjologicznych do wartości spoczynkowych (definicja: Jaskólski A., Jaskólska A. (2006). „Podstawy fizjologii wysiłku fizycznego z zarysem fizjologii człowieka”). Mówiąc prościej, będziecie mogli podjąć większy wysiłek przy mniejszym zmęczeniu.

Aktywność fizyczna a zdrowie umysłowe

O tym wiadomo od dawna. Podczas wysiłku  wytwarzane są endorfiny. Te ostatnie nazywane są hormonami szczęścia. Regularny ruch wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego umysłu, ale też zmniejsza uczucie niepokoju związanego ze stresem. Tak przy okazji dodam, że jeśli macie problem ze snem, to aktywność będzie doskonałym rozwiązaniem. Oczywiście nie przed samym położeniem się do łóżka. W takiej sytuacji możecie co najwyżej… dłużej przewracać się z boku na bok.

To oczywiście nie wszystkie korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej. Wybrałem te najbardziej istotne z mojego punktu widzenia;).

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *