Babka płesznik – czy warto na odchudzanie?

To pytanie słychać ostatnio bardzo często. To efekt coraz większego zainteresowania medycyną naturalną i tą konkretną rośliną. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na tak postawione pytanie.

Parę ogólnych informacji o roślinie

Babka płesznik określana jest też mianem „śródziemnomorskiej”. To roślina, którą spotkacie w Etiopii, ale i na Zakaukaziu. Pochodzi – czego łatwo się domyślić – z terenów śródziemnomorskich. Osiąga ona do 30 centymetrów. Jej kwiaty są jasnobrunatne. Zebrane są w swoistego rodzaju kłosy. Roślina ta zalicza się do grupy zapylanych przy udziale wiatru.

Jakie właściwości ma babka plesznik?

Surowcem zielarskim są nasiona tej rośliny. Ich głównym składnikiem jest śluz w którym obecne są między innymi: białko, sterole i triterpentyny (nie będzie tutaj przeprowadzać lekcji chemii). Dzięki nim babka płesznik pomaga chociażby w przypadku hemoroidów. To dlatego, że nasiona tej rośliny ułatwiają wypróżnianie. Zwiększają one lepkość treści jelitowej. W ten sposób ułatwiając jej „przejście”.

To nie jedyna właściwość pomagająca przy hemoroidach. Babka płesznik łagodzi ból, a przy okazji w pewnym stopniu można zmniejszać krwawienie.

To roślina, która jest idealna dla osób cierpiących na choroby związane z układem pokarmowym. Mam tutaj na myśli między innymi wrzody, ale też chociażby zespół jelita drażliwego. Nasiona babki płesznik działają osłonowo i łagodząco. Pomogą przy podrażnieniach ścian żołądka.

Na pewno warto zaznaczyć pozytywny wpływ na poziom cholesterolu (dokładniej rzecz biorąc chodzi o kwestie frakcji lipidowych). Dzięki temu zwiększacie szansę na uniknięcie chorób układu krążenia.

Gdzie w tym wszystkim jest odchudzanie?

Przede wszystkim byłbym ostrożny w stosowaniu babki płesznik. Są pewne obostrzenia w kwestii jej przyjmowania. Na dłuższą metę jej zdolności przeczyszczające mogą być poważnym obciążeniem dla organizmu. A to jeden z „sell-point” tej rośliny. W pewnym stopniu ogranicza ona wchłanianie tłuszczu i zmniejsza uczucie głodu. Natomiast nie jest w żadnym wypadku mistrzem w takim działaniu. Rzekłbym nawet, że może być ono nie do końca zauważalne i satysfakcjonujące. Zdecydowanie lepiej na tym polu sprawdza się Afrykańskie Mango. Działa dużo skuteczniej. Można się z nim zapoznać między innymi na stronie producenta preparatu African Mango.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter
pawel
Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.