Zioła oczyszczające organizm. Lista najbardziej skutecznych

Za najlepszy czas na detoks uważa się wiosnę. Ale warto co jakiś czas sobie go zaserwować. Pomogą przy tym zioła oczyszczające organizm. Zebrałem dla Was te najlepsze:).

Pokrzywa – zioło oczyszczające organizm

To roślina znana jednak z innych umiejętności. I też od nich zacznę. Pokrzywę wymienia się zwykle w kontekście walki z nadmiernym wypadaniem włosów. To dzięki obecności dużej ilości krzemionki. Co ciekawe przypisuje się jej też bycie naturalnym inhibitorem DHT. W skrócie – ma pomagać w przypadku męskiego łysienia.

Nas tutaj najbardziej interesuje to, że pokrzywa wspomaga pracę nerek. I właśnie z tego powodu zalicza się ją do ziół oczyszczających organizm. Roślina ta ma również pozytywny wpływ na pracę wątroby. Skuteczny detoks znacznie ułatwia walkę z nadmiernymi kilogramami.

Ostropest plamisty na detoks wątroby

Jeśli zdarza się Wam przesadzać z alkoholem, to warto będzie sięgnąć po tę roślinę. Ostropest plamisty ma naprawdę wielkie właściwości związane z ratowaniem wątroby. Dodatkowo pomaga on również „utrzymać” toksyn z dala od organizmu. To nie jedyne korzyści jakie daje korzystanie z ostropestu plamistego.

Jest oczywiście ziołem wspomagającym detoksykację organizmu, ale przy okazji to źródło przeciwutleniaczy. Chroni w ten nas przed zbyt szybkim starzeniem. To też roślina często wymieniania w kontekście walki z nadmiarem kilogramem (przy okazji zajrzyjcie do wpisu „Zioła wspomagające odchudzanie”).

Rumianek a detoksykacja organizmu

To zioło znane zupełnie z innych właściwości. I od nich zaczniemy. Rumianek między innymi przyspiesza gojenie ran. Wymieniany jest w kontekście walki z trądzikiem. Ma działanie przeciwbakteryjne.

Dlaczego rumianek jest zaliczany do skutecznych ziół oczyszczających organizm? Usprawnia między innymi działanie układu pokarmowego. To przy detoksykacji jest niezbędną umiejętnością. Podobnie jak pokrzywa rumianek pomaga włosom. Ułatwia ich układanie, a także przywraca połysk.

Warto również wspomnieć o tym, że roślina ta pomaga w przypadku nadmiaru stresu. Posiada właściwości rozluźniające. Przydadzą się one po ciężkim dniu w pracy:). A na koniec jeszcze jedna umiejętność rumianku. Pomoże Wam, jeśli macie problem z zapalaniem spojówek.

Melisa a oczyszczanie organizmu

Dziwne zestawienie na pierwszy rzut oka. Przecież melisa przede wszystkim uspokaja i ułatwia zasypianie. I to prawda, bo to faktycznie najważniejsza umiejętność tej rośliny. Ale jest ona też ziołem oczyszczającym organizm. Ma ona działanie rozkurczowe. Ułatwia pracę wątroby. A ta ostatnia w usuwaniu toksyn jest niezbędna.

Melisa - zioło na oczyszczanie organizmu

Po drugie melisa wspomaga również przemianę materii. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych. Jest często polecana jako rozwiązanie na problemy żołądkowe. To jednak wciąż nie wszystkie umiejętności melisy. To naturalne rozwiązanie bolesne bóle miesiączkowe. Roślina ta ma działanie łagodzące.

Pewne składniki zawarte w melisie wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Ta druga właściwość może być wykorzystana w walce z opryszczką. Jeśli dobrze „poszperacie” w aptece na pewno znajdziecie maść opartą właśnie o melisę:).

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *