Poznaj 5 powodów dla których warto się odchudzić

Część z nich jest Ci pewnie znana. Inne – niekoniecznie, lub nie są oczywiste. Warto je poznać, bo mogą bardzo skutecznie namówić Cie na zdrowy tryb życia i pozbycie się paru kilogramów.

Po pierwsze – odchudzanie wspomaga zdrowie 

To w moim odczuciu najważniejszy powód. W zasadzie to można by zdrowie – w różnych aspektach – wymienić jako kilka możliwych przyczyn „namawiających” do odchudzania. Skupię się jednak jedynie na tym, że nadmierne kilogramy przechodzące stopniowo w otyłość to spore zagrożenie dla zdrowia. Rośnie ryzyko cukrzycy, zawału serca i nadciśnienia. A to tylko trzy możliwości ze sporego wachlarza problemów zdrowotnych przy otyłości.

Po drugie – rośnie atrakcyjność.

Nie zamierzam tutaj nikogo obrażać, twierdząc, że duże nie może być piękne. Dość jednak powiedzieć, że – i to można doskonale zauważyć u osób, które pozbyły się sporej liczby kilogramów – kiedy schudniemy zyskujemy na atrakcyjności. Wyostrzają się chociażby rysy twarzy co w wielu przypadkach jest korzystne:). Może więc to jest dobry powód by zrzucić kilogramy?

Po trzecie – przyjemność z aktywności fizycznej

I mam tutaj na myśli każdy jej rodzaj;). Generalnie jeśli mieliście kiedyś mieć wątpliwą przyjemność z posiadania nadwyżki kilogramów, to wiecie ja trudno było np. pokonywać schody. O bieganiu nie wspomnę. Oczywiście nie każdy chce być aktywny, ale warto mieć świadomość, że kiedy schudniemy, będzie nam zdecydowanie łatwiej. Chociażby w sytuacji w której będziemy zmuszeni do aktywności, np. biegnąć za autobusem;).

Po czwarte – mózg

Czy wiesz, że otyłość to większe ryzyko demencji? Badania nad wpływem nadwagi na mózg są prowadzone od lat. I warto im wierzyć. Generalnie u ludzi otyłych zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób atakujących mózg. Ciekawostką jest to, że w ich przypadku dochodzi też do strat tkanki nerwowej. Najwięcej w płacie czołowym. A tak jako ciekawostkę dodam (którą być może kiedyś rozwinę w odrębny tekst), często mówi się, że to… mózg i jego zapotrzebowanie na energię może być przyczyną nadwagi.

Po piąte – lepszy sen

Czy wiesz, że osoby otyłe dużo częściej chrapią? Oczywiście szczupli też potrafią skutecznie ograniczyć sen otoczeniu:). Jednak nadmiar kilogramów zwiększa częstotliwość tego problemu. Generalnie osobom otyłym trudniej się wyspać. To chociażby efekt duszności, które mogą się pojawić. Trudno w takiej sytuacji mówić o regeneracji organizmu w czasie snu.

Przekonani? Czas poznać skuteczny sposób na zbędne kilogramy

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *