Detoksykacja organizmu – dlaczego warto ją zrobić?

W październiku postanowiłem skupić się właśnie na tym procesie. Dzisiaj powiem dlaczego detoksykacja organizmu jest ważna i w jaki sposób ją przeprowadzić. Mam dla Was kilka porad.

Nasz organizm posiada instrumenty, które pozwalają mu przeprowadzić taką detoksykację. Po co więc tutaj nasze działanie? Ponieważ mówimy tutaj o pewnej idealnej sytuacji. W której na przykład sami nie dokładamy mu pracy. A to rzadkość. I właśnie dlatego musimy mu pomóc.

Detoksykacja organizmu – dlaczego jest potrzebna?

Na to pytanie najlepiej będzie odpowiedzieć pokazując do czego może prowadzić nadmiar toksyn. A nasz organizm daje nam wyraźne sygnały, jeśli do takiej sytuacji dojdzie.

Nadmiar toksyn powoduje:

  • Zaburzenia koncentracji
  • Problemy ze snem
  • Częste migreny
  • Problemy ze zrzucaniem nadmiaru kilogramów
  • Przewlekłe zmęczenie
  • Częste biegunki, wzdęcia
  • Wypadanie włosów, gorszy wygląd skóry
  • Częste bóle mięśni

A to nie wszystko co może się stać. Jeśli któryś z powyższych objawów u Was występuję, to znak, że trzeba wesprzeć organizm w pozbywaniu się toksyn. Zrobić to można na kilka sposobów. Nie są one trudne, ale na pewno będą wymagać pewnej dyscypliny.

Detoksykacja organizmu – płyny

Tutaj zacznę od pewnego ostrzeżenia. Owszem przy detoksykacji organizmu potrzebne są płyny. W tym wypadku zwykle poleca się wodę i niektóre soki (na przykład z buraka). Jeśli jednak zakładacie, że wystarczy pić sporo płynów, to tak to nie działa. Tym bardziej, że można doprowadzić do tzw. hipoantremii. To niedobór sodu w organizmie.

Soki - detox

Zwykle jest on wiązany z odwodnieniem (na przykład spowodowanym przez przewlekłe biegunki). Ale przyczyną może być też nadmiar. Detoksykacja organizmu potrzebuje płynów, ale podejdźcie do tej kwestii z rozsądkiem. Często polecany jest tygodniowy detox przy pomocy soków. Można je kupić gotowe, albo przygotować. Natomiast warto uważać, bo to może być sporym obciążaniem dla zdrowia.

Detoksykacja organizmu – dieta

Można to również zrobić w taki sposób. Istnieje wiele jadłospisów pozwalających wspomóc oczyszczanie organizmu z nadmiaru szkodliwych substancji. Jednym z popularniejszych sposobów jest monodieta z owsianką. Jej zasady są bardzo proste. Taka dieta może być jednodniowa, jak również trwać dłużej. Natomiast w tym drugim przypadku warto się pilnować i sprawdzać jak działa organizm. Każda monodieta jest na dłuższą metę zagrożeniem.

Jak wspomniałem zasady są dość proste. Menu opiera się o owsiankę. Można do niej dodać otrębów pszennych. To sposób, który wspomaga pozbycie się złogów z naczyń krwionośnych, a także oczyścić jelita.

Kolejnym często polecanym sposobem są jabłka. I tutaj znowu istnieje kilka możliwości. Można po prostu dołączyć te owoce do codziennego jadłospisu. Niech to będzie podwieczorek. Możecie też zdecydować się na kilkudniowy jadłospis w którym jabłka będą odgrywać istotną rolę. Nie tylko zresztą wspomagając detoksykację organizmu.

Możecie również zdecydować się na nieco dłuższy sposób który pozwoli pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji. To można powiedzieć taki rozbudowany plan, który będzie Was chronił przed toksynami. Wymaga on regularności, ale też wspominanej już wyżej dyscypliny.

Po pierwsze trzeba będzie ograniczyć parę rzeczy. I mam tutaj na myśli alkohol i papierosy. Nie będę Was tutaj zmuszał do całkowitego ich rzucenia:). Nie zmienia to jednak tego, że jeśli detoksykacja organizmu ma być skuteczna, to trzeba będzie coś z nimi zrobić. Podobnie z ilością codziennie wypijanej kawy.

Jadłospis w takiej sytuacji powinien być lekkostrawny. Warto też zaprzyjaźnić się z warzywami. Mimo tego, że mamy już październik, to wciąż mamy na to szanse. Sporo jest warzyw na targu czy w sklepach i do tego w całkiem rozsądnych cenach. Postarajcie się wyrzucić z jadłospisu, albo znacząco ograniczyć ciężkostrawne (niestety zwykle smaczne:)) potrawy. Takie działanie nie tylko zapewnia skuteczną detoksykację organizmu, ale wspiera też zrzucanie nadmiaru kilogramów. Zresztą jak pisałem wyżej, nadmiar szkodliwych substancji może spowolnić, a nawet całkowicie uniemożliwić skuteczne odchudzanie.

Kiedy zdecydować się na detoks organizmu?

Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi, albo – jak kto woli – jest ich wiele. Po pierwsze detoksykacja organizmu powinna rozpocząć się w momencie, kiedy ten ostatni daje Wam wyraźnie znak, że ma za dużo szkodliwych substancji.

Często wymienianą porą roku na detoks jest wiosna. Wiadomo po zimie, kiedy często nie mamy możliwości dbania o zdrowy jadłospis, o nadmiar szkodliwych substancji łatwiej. Zresztą taka detoksykacja organizmu w tym czasie pozwala też ograniczyć przesilenie.

Ale tak naprawdę każda pora roku jest dobra na ten proces. Bo między innymi usprawnia funkcjonowanie organizmu. Ma też wpływ na nasze samopoczucie. Późną jesienią i zimą, to aspekt dla wielu osób niezwykle istotny.

Jak mogę wspomóc detoksykację?

Często słyszę to pytanie i oczywiście mam na nie odpowiedź:). Na początku października pisałem o ziołach, które ten proces wspomogą. I na pewno warto się nimi zainteresować. Aby osiągnąć lepsze efekty, warto będzie się trochę ruszyć:) Aktywność fizyczna jest dobra na wszystko. Przy okazji spalicie trochę nadmiaru tkanki tłuszczowej:).

Fibre Select

Jest również spora grupa preparatów wspierających detoksykację organizmu. Jednym z takich rozwiązań jest Fibre Select. Pisałem o nim swojego czasu, więc możecie zapoznać się z jego recenzją. Warto też myślę odwiedzić stronę producenta.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *