Siemię lniane – te właściwości warto znać

Większość z nas mija w sklepie z obojętnością. Bo w zasadzie – co takie siemię lniane może? Otóż może. Ma naprawdę ciekawe właściwości. Przydatnych też w czasie diety.

Siemię lniane na włosy

To jedna z częściej wymienianych właściwości. Siemię lniane w tym kontekście może być wykorzystane głównie na dwa sposoby. Przygotowanie w obu przypadkach jest podobne. Dwie łyżki nasion siemienia lniane należy zalać wodą. Zwykle wystarczy szklanka. Następnie gotujemy. Tak aby całość przyjęła konsystencję gluta:). Po wystygnięciu nakładamy go na skórę głowy. To doskonałe rozwiązanie dla osób zmagających się z przesuszeniem tej ostatniej. Glut o nieco rzadszej konsystencji może być wykorzystano jako żel na włosy.

Problemy z układem pokarmowym

To kolejna właściwość siemienia lnianego, którą warto zapamiętać. Jeśli zmagacie się z częstymi zaparciami, poza tym że warto udać się do lekarza, możecie zastosować ten domowy sposób. Siemię lniane pomoże w tej dolegliwości przede wszystkim dlatego, że zawiera w sobie duże pokłady błonnika. Jest ono też polecane na przykład przy refluksie, jak również dolegliwościach wrzodowych. A zupełnie z innej beczki – pomaga ono przy… suchym kaszlu.

Siemię lniane a odchudzanie

Czas na to co nas interesuje tutaj najbardziej. Dlaczego siemię lniane jest pomocne w czasie zrzucania zbędnych kilogramów? Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy podałem już wyżej. Błonnik. Dostarczanie go w odpowiedniej ilości (nie za małej, ale i nie za dużej) skutecznie wspomaga odchudzanie. Dzięki niemu można też uniknąć jednego z największych grzechów w czasie walki z kilogramami – czyli podjadania.

Siemię lniane jako kosmetyk

O włosach już wspomniałem, ale to niejedyna jego właściwość związana z urodą. Siemię lniane doskonale sprawdzi się w przypadku, gdy zmagacie się z suchą skórą. Ta ostatnia to problem najczęściej występujący po zimie. Ewentualnie latem, gdy zbyt często wystawiamy ją na działanie promieni słonecznych. Wspominany wcześniej żel będzie więc można wykorzystać, aby nawilżyć skórę. Dzięki siemieniu lnianemu pozbędziemy się też objawów z przesuszeniem. Mam tutaj na myśli między innymi podrażnienia i swędzenie.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *