Dieta dr Dąbrowskiej – co warto o niej wiedzieć?

To sposób, który ma całkiem spore grono zwolenników. Chociaż nie opiera się na restrykcyjnym jadłospisie, to jednak wiele osób rezygnuje w trakcie jego stosowania. Warto też poznać pewne obostrzenia związane z tą dietą.

Dla kogo to sposób?

Od tego powinniśmy zacząć. Bo w zasadzie to dietę dr Dąbrowskiego można określić mianem leczniczej głodówki. Ewentualna utrata kilogramów to – powiedzmy – efekt uboczny. Celem tej głodówki uzyskanie pewnych skutków zdrowotnych.

Na dietę tę powinny zwrócić uwagę osoby:

– Z obniżoną odpornością organizmu, co przekłada się na częste infekcje wirusowe i bakteryjne

– Cierpiące na migrenę

– Mające Hashimoto, łuszczycę, inne choroby autoimmunologiczne

– Zmagające się za zaburzeniami koncentracji

Jak wygląda Dieta dr Dąbrowskiej?

Dzieli się na dwa etapy. Pierwsza z nich to odtruwanie przez głodówkę. 600 kcal – to dla wielu może być spore wyzwanie. Żeby nie napisać – poprzeczka nie do przeskoczenia. I to właśnie dlatego wiele z próbujących tej diety osób rezygnuje. To też raczej sposób na letnie miesiące. Z racji tego co można jeść.

Jakie produkty są dozwolone?

To dieta warzywno – owocowa. Ale nie wszystko z tych grup jest dozwolone. Jeśli chodzi o warzywa można jeść:

– korzeniowe (buraki, marchewka)

– kapustne (np. kalafior)

– cebula

– por

– pomidor, papryka

– kabaczek, ogórki

Jeśli chodzi o owoce, to można jeść jabłka, grejpfruty, cytrynę i jagody. Jemy j albo na surowo, albo gotujemy warzywa i owoce. Bez dodatku tłuszczu, śmietany itd. Pijemy sporo wody. Do tego koktajle owocowe.

Jakie produkty są zakazane?

W zasadzie to trzy. Po pierwsze biały cukier. Jego odstawienie może być dla wielu osób dużym problemem. Po drugie biała mąka. I produkty wysoko przetworzone.

Taka głodówka może trwać kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt dni. Jeszcze jedna sprawa. W czasie jej trwania mogą pojawić pewne skutki uboczne. Zazwyczaj mijają po kilku dniach. Jeśli się tak nie stanie, to dietę trzeba od razu przerwać.

Te skutki uboczne to między innymi osłabienie, bóle głowy, biegunka, nudności i wymioty.

Po odbyciu głodówki wchodzi się w 2 etap, czyli zdrowe odżywianie. W tym wypadku w naszym jadłospisie nie mogą gościć:

– Słodycze

– Napoje gazowane

– Produkty z białej mąki

– Kabanosy, kiełbasy

– Alkohol

– Produkty sztuczne barwione

– Sery żółte

Jakie są przeciwwskazania?

Jest to głodówką, więc przede wszystkim nie jest ona wskazana dla kobiet w ciąży. Dzieci i młodzież też powinny jej unikać. Mimo, że jest ona lecznicza, to osoby cierpiące na niektóre choroby również muszą się jej wystrzegać. Mowa tutaj między innymi o cukrzycy typu 1, niewydolność serca, problemy z wątrobą. Chociaż warto zaznaczyć, że istnieje wersja opisywanej diety dla osób z pierwszą wymienioną chorobą.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *