Kiedy nie należy się odchudzać?

Zwykle zachęcam do walki z kilogramami i nie zmieniam oczywiście zdania. Dzisiaj chciałbym jednak skupić się na sytuacjach w których lepiej się nie odchudzać, lub odłożyć ten proces na później.

Nie zaczynaj we wtorek

Początek z przymrużeniem oka. Ostatnio czytałem o badaniach, które miały zostać przeprowadzone na zlecenie jednej z sieci handlowych. Według wyników diety nie wolno rozpoczynać we wtorek. Wtedy są najmniejsze szanse na pozytywny efekt. Najlepiej zaczynać w niedzielę, albo poniedziałek. O ile pewnie można by szukać jakiegoś klucza w kwestii doboru dni, to myślę, że tak naprawdę największe znaczenie ma motywacja i silna wola. Jeśli są, to nawet gdy zaczniesz we wtorek, uda Ci się schudnąć.

Ciąża

To wydaje się być oczywiste, ale patrząc na rozwijającą się modę odchudzania się w stanie błogosławionym, już takie nie jest. Co prawda co jakiś czas pojawiają się informacje jakoby to w ogóle nie szkodziło matce i rozwijającemu się dziecku, ale ja bym jednak zrezygnował.

Odchudzanie w ciąży to spore ryzyko niedoboru składników mineralnych i witamin. A na te akurat w tym czasie trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jeszcze gorszym rozwiązaniem z perspektywy rozwijającego się dziecka są głodówki. Ale o tym chyba nie muszę nikogo przekonywać.

Staraj się unikać odchudzania już po urodzeniu dziecka. W czasie karmienia piersią. Złota zasada brzmi, chcesz pozbyć się kilogramów po ciąży, poczekaj aż skończysz. Tak przy okazji w czasie karmienia piersią należy zdrowo się odżywiać. Co w zasadzie może mieć przełożenie na kilogramy.

Kiedy jesteś chora

To oczywiste. Mam tutaj na myśli między innymi „delikatne” choroby takie jak infekcja górnych dróg oddechowych. W tym czasie Twój organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze i warto je mu zapewnić. Co prawda taka choroba w zasadzie jest dobrym sposobem na odchudzanie (raczej nie chce się w tym czasie jeść), ale nie próbuj w taki sposób zrzucić kilogramów.

Chorujesz – przerwij dietę. Na parę dni, aż wydobrzejesz. Kolejna sprawa to poważniejsze choroby. Mam tutaj na myśli między innymi schorzenia metaboliczne. Anemia też jest wskazaniem do unikania odchudzania. Przy chorobach serca i całego układu krwionośnego proces zrzucania kilogramów warto konsultować z lekarzem. Zwłaszcza w kwestii aktywności fizycznej. Generalnie rzecz biorąc, jeśli macie problem ze zdrowiem, to warto upewnić się czy odchudzanie w Waszym przypadku będzie bezpieczne.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *