Najciekawsze właściwości szparagów

Nie jestem jakiś ich wielkim zwolennikiem, ale nie odmawiam im cennych umiejętności:). Kiedy więc tylko się pojawią w sklepach, warto skorzystać z właściwości szparagów. A tych jest sporo:).

Są one znane w Polsce od XVIII wieku. Mają więc całkiem długą historię. Mamy trzy główne rodzaje szparagów. Różnią się one między sobą zawartością poszczególnych składników. Ale nie tylko. Różni je także „konsystencja”. Białe szparagi są bardziej łykowate. Najtrudniej dostępne są fioletowe. Przynajmniej u nas. Najszybciej znajdziemy je we Francji.

Szparagi a odchudzanie

Zaczniemy od jednej z częściej wymienianych właściwości. Szparagi mają niewielką ilość kcal. Z tego powodu są polecane na diecie odchudzającej. Dodatkowo pojawiają się one w naszych sklepach w czasie, kiedy jeszcze nie mamy bogatego dostępu do świeżych warzyw. To dopiero przed nami:). Szparagi są również bogate w błonnik. To kolejna właściwość przydatna w czasie odchudzania. Sprawdźcie sobie dlaczego błonnik jest ważny w czasie walki z nadmiernymi kilogramami.

Szparagi a uroda

Ta właściwość wynika z obecności konkretnych witamin. Po pierwsze w szparagach znajduje się witamina C. To bardzo silny przeciwutleniacz. Zwalcza szkodliwe skutki nadmiernej ilości wolnych rodników. A to oznacza między innymi spowolnienie procesu starzenia się skóry. W szparagach znajduje się także witamina E. Bardzo często określana mianem eliksiru młodości. Ona również ma bezpośredni wpływ na stan i wygląd naszej skóry.

Co szparagi mają do zębów?

I nie chodzi mi o to czy mogą między nie wchodzić:). Szparagi zawierają w sobie potas i wapń i fosfor. Ten ostatni jest z punktu widzenia kondycji zębów niezwykle istotny. Podobnie jak wapń. Który zresztą najczęściej wymieniany jest w kontekście wpływu na układ kostny.

Szparagi a łóżko

I to kolejna często wymieniana właściwość. Szparagi zaliczane są do grupy afrodyzjaków. Na kilku „płaszczyznach”. Po pierwsze ich oryginalny smak pobudza nasz kubki i nie tylko:). Szparagi zawierają w sobie fitoestrogeny. A te są powiązane z kobiecym libido. Kolejny składnik to kwas foliowy. Ten ostatnie jest polecany parom, które starają się o dziecko.

Na koniec ostrzeżenie. Jeśli zmagacie się z kamicą nerkową, albo dną moczanową szparagi są na Waszej diecie niewskazane. To przez sporą zawartość puryn.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *