Botwina – poznaj jej najważniejsze właściwości

W ostatnim tekście opisywałem plusy włączenia do diety szparagów. Niestety sezon na nie jest krótki. Botwiną możemy cieszyć się nieco dłużej. I warto umieścić ją w naszej diecie.

Botwina – najważniejsze składniki

Właściwości wynikają oczywiście z zawartości. W botwinie znajduje się naprawdę sporo bogactwa:). Po pierwsze witaminy. Botwina to sporo beta-karotenu. Po drugie ma w sobie witaminę K. Ale to nie wszystko. Botwiną ma w sobie całą „baterię” witaminy z grupy B (między innymi B2, B2 i B6). Nie można też nie wymienić pierwiastków. W botwinie znajdziemy żelazo i potas. Sporo w niej również magnezu.

Botwina i jej najważniejsze właściwości

Jedna z najczęściej wymienianych jest związana z detoksykacją organizmu. Botwina ma bowiem właściwości odkwaszające. Ma też w sobie sporo błonnika. To również pomaga przy pozbywaniu się z organizmu toksyn. I co oczywiste jest niezbędnym elementem procesu odchudzania.

Botwinie przypisuje się również właściwości przeciwnowotworowe. Chciałbym jednak w tym miejscu dość mocno zaznaczyć jedną sprawę. Nie jestem zwolennikiem twierdzenia, że nowotwory można wyleczyć przy pomocy diety. W żadnym wypadku. Faktem jest natomiast, że botwina zawiera w sobie przeciwutleniacze. A te ostatnie są wymieniane w kontekście profilaktyki nowotworowej.

Kolejna właściwość botwiny jest związana ze wspominaną przeze mnie grupą witamin B. Ma ona ogromny wpływ na układ nerwowy. Dlatego też botwinę często wymienia się jako sposób na ukojenie nerwów. Przydatna umiejętność:).

Botwina zawiera w sobie związki, które mają działanie podobne do estrogenów. W pewnym więc stopniu pozytywnie wpływają na kobiece libido (a o problemie z tym ostatnim pisałem między innymi w tym miejscu). Mają one też wpływ na stan skóry.

I ostatnia właściwość botwiny, która chciałem tutaj wymienić. Jest ona związana z obecnością kwasu foliowego. To składnik istotny dla par, które starają się o dziecko.

Botwina – przeciwwskazania

Z kronikarskiego obowiązku należy o nich wspomnieć. Zbyt duża ilość botwiny nie jest wskazana w przypadku, gdy cierpimy na kamicę nerkową. Raczej unikać jej powinny osoby zmagające się z cukrzycą.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *