Odchudzanie a sprawa polska

Pierwszy wpis na blogu i od razu uderzam nieco w patetyczny ton;). Jak się jednak zaraz przekonacie, wbrew oryginalnemu znaczeniu tego stwierdzenia (użytego przez Żeromskiego w „Przedwiośniu”), temat odchudzania ma naprawdę wiele wspólnego z naszym krajem.

Epidemia otyłości w Europie

Dane w tej kwestii przerażają. W Europie w ciągu ostatnich tylko 30 lat liczba osób uznanych za otyłe zwiększyła się 3 – krotnie. A żeby bardziej uzmysłowić Wam jak duży to problem podam konkretne liczby. A dokładniej mapę z raportu WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) z zeszłego roku.

Jak widać w naszym kraju problem z wagą ma już ponad 25% mieszkańców. I niestety należymy do czołówki europejskiej. Niechlubnej dodam. Według GUS poważne problemy z otyłością w Polsce ma 1, 5 miliona ludzi. Ta liczba poraża.

mapa-who
źródło: WHO

Co to znaczy problem z wagą?

To pytanie, które bardzo często można usłyszeć. Patrzycie na siebie i myślicie „no dobra, mam problem czy jeszcze nie mam się czym przejmować”. Wasz wygląd to oczywiście kwestia indywidualna, ale istnieją też pewne medyczne wskazania, które mogą być pomocne w ocenie sytuacji.

Pewnie słyszeliście o BMI. To wskaźnik masy ciała. Wykonujecie bardzo proste obliczenie i już wiecie, czy macie niedowagę, nadwagę, a może cierpicie na otyłość. Wskaźnik ten podaje Wam też informację, czy jesteście zagrożeni np. cukrzycą lub miażdżycą.

BMI – nadwaga, a może otyłość?

Wskaźnik ten masa ciała podzielona przez wzrost. Pierwszą wartość podaje się w kilogramach. Wzrost w metrach (to ważne). Podnosi go do potęgi 2. Wynik, który otrzymacie „przykładacie” do klasyfikacji. Ona również jest dość prosta. Dla osób dorosłych wynik poniżej 18,5 oznacza niedowagę. Wartość prawidłowa jest między innymi tą liczbą a 25 (24,99). Jeśli wynik jest powyżej tej ostatniej, to macie mieć problem. Im wyższy, tym większy.

Wzór BMI
Wzór BMI

To jest podstawowa klasyfikacja. Została ona rozszerzona. Teraz jest bardziej szczegółowa. Nadwaga mieści się między 25 a 29,99. Powyżej to już otyłość. I znowu bardziej szczegółowo może być ona I stopnia lub tzw. kliniczna.

Kiedy zacząć się odchudzać?

W przypadku gdy macie problem z otyłością, to odpowiedź jest oczywistością. Nadwaga również powinna być do tego powodem. Jeśli pojawiają się problemy ze zdrowiem związane ze nadmiernymi kilogramami, to też powinniście się nad tym zastanowić. A można po prostu podjąć decyzje o zmianie dotychczasowego stylu życia. Koniec z przesiadywaniem przed telewizorem i niewielkimi – na razie jeszcze – fałdkami tłuszczu. Do dzieła więc!

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Jeden komentarz do “Odchudzanie a sprawa polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *