Otyłość pierwotna i wtórna – czym się różnią?

0
283
views

Dzisiejszy tekst zalicza się do grupy „wiedza podstawowa”. Zawsze byłem zdania, że znajomość problemu z którym się zmagamy, zdecydowanie ułatwia jego rozwiązanie. Zapraszam do zapoznania się z odpowiedzią na postawione w tytule pytanie.

Czym jest otyłość?

Zaczniemy jednak od takiego pytania. Otyłość to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej. To dość oczywiste, prawda? Ale rozwińmy tę definicję. Wspomniane nagromadzenie tkanki znacząco przekracza potrzeby organizmu i jego tzw. zdolności adaptacyjne. Co ważne może ono prowadzić do problemów zdrowotnych. Nierzadko bardzo poważnych. Jak to wygląda w liczbach? Za otyłość uznaje się sytuację w której tkanka tłuszczowa u mężczyzn przekracza 20% całej masy ciała. W przypadku kobiet to 25%. A sposób jej rozmieszczenia wskazuje na konkretny typ otyłości. Z tym, że akurat dzisiaj nie na tym się chciałem skupić.

Czym jest otyłość pierwotna?

Zacznę od tego, że występuje ona prawie u 90% osób zmagających się z opisywaną dolegliwością. Różnica między tymi dwoma typami otyłości leży w ich przyczynie. W przypadku otyłości pierwotnej można w zasadzie mówić o wielu czynnikach, które do niej prowadzą. Na pewno wpływ na nią mogą mieć kwestie genetyczne. Wymienia się również czynniki środowiskowe. Wspomniałem czynniki, ale przyczyna otyłości pierwotnej jest w zasadzie jedna. To zaburzenie bilansu energetycznego organizmu.

Do otyłości pierwotnej może między innymi prowadzić nieprawidłowa dieta. Mam tutaj na myśli między innymi nadmiar kalorii. Jadłospis zbyt bogaty w tłuszcze nasycone też jest czynnikiem zwiększającym ryzyko tego typu otyłości. O tym oczywiście wszyscy wiemy. Nadmiar cukrów prostych również może do niej prowadzić. O braku aktywności nie muszę pewnie wspominać. Ale – o czym nie każdy musi wiedzieć – również czynniki psychologiczne. W tym wypadku chciałbym wskazać głównie na zaburzenia depresyjne.

Czym jest otyłość wtórna?

Podstawowa różnica leży w przyczynie, co już wskazywałem. Otyłość wtórna jest związana z chorobą, która atakuje nasz organizm. Jej rozwój jest na przykład powiązany z cukrzycą typu 2. Do chorób powodujących otyłość wtórną zalicza się też problemy związane z hormonami. Koniecznie też trzeba wspomnieć o zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego. Otyłość wtórna pojawia się w przypadku Zespołu Cushinga.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.