Szparagi – poznaj ich właściwości

Bo przydadzą się one również na diecie. Nie jestem jakimś wielkim zwolennikiem szparagów, ale właśnie ze względu na ich właściwości w sezonie, znajdują one miejsce w mojej diecie. Może przekonam Was do zrobienia tego samego:).

Najważniejsze właściwości szparagów

Po pierwsze są lekkostrawne

Ciepła część roku sprzyja jadłospisowi o takiej właściwości (pomijam w tym momencie wakacyjne grzeszki) i jak najbardziej trzeba to wykorzystać. Szparagi przy okazji nie obciążają też nerek i wątroby. Sprawdzą się w przypadku, gdy po prostu chcecie dać odpocząć organizmowi od dużej dawki tłuszczu, mięs i produktów wysoko przetworzonych. I oczywiście jako element menu odchudzającego.

Po drugie niska kaloryczność

I właśnie dlatego to dobry pomysł na diecie. Ale to niejedyna właściwość, która Was powinna zainteresować. Szparagi mają w sobie sporo błonnika. Ważnym w czasie odchudzania, ale też w ogóle dla funkcjonowania całego układu pokarmowego. O ogromnej popularności błonnika witalnego świadczą pojawiające się jak grzyby po deszczu preparaty, które go zawierają. Jednym z najczęściej polecanych jest Fibre Select. Możecie o nim przeczytać w mojej recenzji.

KONIECZNIE ODWIEDŹ PRODUCENTA FIBRE SELECT!

Po trzecie wartości odżywcze

Czegoż one nie kryją w sobie:).  Tutaj sporo zależy od rodzaju szparagów. Mamy więc zielone, białe i najmniej popularne – fioletowe. Natomiast opiszę składniki bez tego rozróżnienia. Zaczniemy od pierwiastków. W szparagach znajdziecie między innymi magnez, wapń, sód i żelazo. I mangan, który zwykle nie jest wymieniany wśród tych najważniejszych dla organizmu, ale swoje do powiedzenia w nim ma. Jest on niezbędny do funkcjonowania układu nerwowego. Bierze on również udział w procesie wchłaniania poszczególnych składników odżywczych. Warto też wspomnieć, że mangan wspomaga nasze libido.

A jak to wygląda z witaminami w szparagach? A przede wszystkim kilka z grupy B. To między innymi ryboflawina. Odpowiada ona w naszym organizmie za przemianę materii, układ odporności i związana jest z produkcją czerwonych krwinek. Mamy w nich też witaminę B6. Ma ona wpływ na działanie układu nerwowego, a także ciśnienie krwi. W szparagach jest też obecna witamina A. Ta ważna jest dla skóry i wzroku.

Właściwości zdrowotne

Które wynikają z ich zawartości. Szparagi polecane dla osób, które chcą usprawnić pracę układu pokarmowego, a także zadbać o swoje ciśnienie. Zapobiegają pękaniu naczynek włosowatych. Mają również pozytywny wpływ na krzepliwość krwi. Szparagi to też działanie moczopędne (przydatne przy detoksie) i przeczyszczające.

zielone szparagi na diecie
Photo via VisualHunt

Szparagi na diecie odchudzającej

Mogą to być szparagi zielone, białe i fioletowe. Tak naprawdę to jedna roślina. Różnią się one między sobą sposobem uprawy. W przypadku zielonych pęd jest ponad ziemią. To rodzaj szparagów, który znajdziemy przede wszystkim w USA. Popularny jest też we Francji. Do szparagów białych nie dociera słońce. Jeśli chodzi o fioletowe to warto nadmienić, że więcej jest w nich cukru a za to mniej błonnika.

Na koniec ostrzeżenie. Jeśli cierpicie na dnę moczanową lub chorobę związaną z nerkami, szparagi nie są wskazane na Waszej diecie.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *