Sposoby na odchudzanie (bezpieczne) – zasady oraz składniki

Kto z nas nie chciałby ich znać. Stracić parę kilogramów w sposób naprawdę bezpieczny. Omijając wszelkiego rodzaju szkodliwe sposoby, jakimi są na przykład głodówki. Zapraszam na jeden z ostatnich tekstów przed Nowym Rokiem.

Sposoby na odchudzanie  – pamiętaj o paru zasadach

Tak naprawdę bezpieczne odchudzanie, oznacza pamiętanie o paru – naprawdę prostych – sprawach. O to chociażby, to że zrzucanie kilogramów z głową oznacza 4-5 posiłków dziennie. Niezbyt dużych, ale też nie głodowych. To ostatnie zwykle powoduje chęć podjadania między posiłkami. Czym to się kończy pisać chyba nie muszę.

Nie jedz zbyt późno. Mam tutaj na myśli oczywiście ostatni posiłek przed położeniem się spać. Żadne tam „nie jem po 18”. To nie o to chodzi. Kwestia jest prosta. 2-3 godziny przed położeniem się spać. Jeśli Twój rytm dobowy jest przestawiony też warto to wziąć pod uwagę.

Nie jedz niczego na mieście. Chyba, że robisz sobie Cheat Day. Ale nie za często. No i oczywiście nawet, gdy „oszukujesz” dietę, to rób z głową. Nieliczenie kalorii nie oznacza, że masz je w taki dzień, przyjmować w sposób niekontrolowany.

Węglowodany, białko i tłuszcze w czasie odchudzania

Diety wyłączające któryś z tych składników zwykle nie kończą się dobrze dla organizmu. A i spadek wagi jest najczęściej krótkotrwały. I obarczony efektem jo-jo. Warto to wziąć pod uwagę. Sprawa jest prosta. Każdy z tych składników powinien być obecny w Twoim jadłospisie. Jeśli ma być to oczywiście bezpieczne odchudzanie. Ale oczywiście warto pamiętać o kilku sprawach.

  • Węglowodany – Zdecydowanie postaw na te złożone. Wolno się rozkładają, a więc zapewniają energię na dłużej. Do tego dostarczają witamin z grupy B. Mają wpływ na przemianę materii. Znajdziesz je w warzywach bogatych w skrobię, roślinach strączkowych i produktach z pełnego ziarna.
  • Białko – Przede wszystkim na diecie zdecyduj się na nabiał. Na pewno też warto włączyć do jadłospisu białko pochodzące z drobiu i ryb. Wpływa ono na przemianę materii. Białko zapewnia też uczucie sytości.
  • Tłuszcze – Również mus w diecie. Wybieraj roślinne. Mam tutaj na myśli nie tylko oliwę, ale też na przykład olej rzepakowy. Oczywiście ogranicz te pochodzenia zwierzęcego. Tłuszcze w organizmie dostarczają mu energii. Są też potrzebne, aby prawidłowo wchłaniały się niektóre witaminy. Mam tuta na myśli między innymi A i C.

To dopiero pierwsza część zakrojonego na nieco szerszą skalę serii tekstów na temat bezpiecznego odchudzania:). Już niedługo kolejna.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *