Problemy zdrowotne utrudniające odchudzanie (cz. 1)

Kiedy jest pod górkę, a kilogramy mimo zastosowania wielu metod nie spadają, warto udać się do lekarza. Może okazać się, że problem leży w organizmie. Poznajcie choroby utrudniające zrzucanie kilogramów.

Zespół jelita drażliwego

W tym wypadku pojawiają się bardzo duże problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi. Spotkacie się ze skrótem IBS. Jest to choroba układu pokarmowego (ma charakter przewlekły). Charakteryzuje się ona bólami brzucha i nieregularnym wypróżnianiem. Nie znamy obecnie bezpośredniej przyczyny tej choroby. Istnieją natomiast pewne czynniki, które do niej prowadzą. Wśród nich wymienia się między innymi nadmierny rozrost flory bakteryjnej (która w „normalnych” okolicznościach jest nam niezwykle potrzebna) i zaburzenie funkcji motorycznych jelit. Objawy pojawiają się w sytuacjach stresowych. Do symptomów zalicza się biegunkę, zaparcia, nudności, wymioty i bóle głowy.

Choroba wrzodowa

W tym wypadku dochodzi do ubytków w błonie śluzowej. Najczęściej w żołądku lub w dwunastnicy. Do przyczyn tego problemu zdrowotnego zalicza się zakażenie Helicobacter pylori i przyjmowanie leków niesterydowych. Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest ból, który pojawia się w nadbrzuszu. Zależnie od tego z którymi wrzodami mamy do czynienia symptom ten uwidacznia się w inny sposób. Jeśli zaatakowały one żołądek, to zwykle ból pojawia się co najmniej godzinę po zjedzeniu pierwszego posiłku. Jeśli wystąpi na czczo (często w nocy) to znak, że choroba zajęła dwunastnicę. W tym pierwszym wypadku ból często znika po tym gdy coś zjemy. I to może być przyczyną problemów ze zrzuceniem kilogramów. Zajadamy chorobę ratując się przed nią.

Zespół wielotorbielowatych jajników

To najczęściej występujące zaburzenie hormonalne u kobiet. Szacuje się, że dotyczy nawet 15% pań w wieku rozrodczym. Jest związane z nadmiernym wydzielaniem męskich hormonów. W przypadku tej choroby pojawia się też wysoki poziom insuliny. Objawy? Jest ich naprawdę dużo. To między innymi nieregularne miesiączki, niepłodność, łysienie i trądzik. Nas najbardziej tutaj interesuje to, że symptomem tej choroby jest otyłość. Nagromadzenie tkanki tłuszczowej ma miejsce w dolnej części tułowia. Co ciekawe, zrzucenie nadmiernych kilogramów ponoć w dużym stopniu ułatwia pokonanie choroby.

Chorobgy utrudniające odchudzanie

Niedoczynność tarczycy

To jeden chyba z częściej wymienianych chorób, która nie pozwala nam zrzucić kilogramów. Zwykle, gdy mamy z tym problem słyszymy: zbadaj sobie tarczycę. Niedoczynność tego gruczołu powoduje sporą liczbę objawów. Symptom mogą mieć różne nasilenie. Może pojawić się między innymi ciągłe uczucie zimna. Do objawów zalicza się też zaburzenia pamięci, suchą skórą i przyrost masy ciała. W tym wypadku dochodzi do problemów z metabolizmem.

Zespół Cushinga

Charakteryzuje się on niestety tendencją do nadwagi, a nawet otyłości. Zespół Cushinga jest związany z nadmiernym wydzielaniem kortyzolu. Zresztą hormon ten bardzo często jest wiązany z niemożliwością zrzucania kilogramów. W jaki sposób objawia się Zespół Cushinga? To między innymi występowanie trądziku. Może dochodzić do zaburzeń miesiączkowania, a także problemów natury psychicznej. Mam tutaj na myśli depresję. W Zespole Cushinga dochodzi do osłabienia siły mięśniowej. Wspominane nagromadzenie tkanki tłuszczowej obejmuje przede wszystkim rejon karku, twarzy a także tułowia.

Cukrzyca typu 2

Czyli insulinoniezależna. To choroba metaboliczna, której cechą charakterystyczną jest wysoki poziom glukozy. To najczęściej występujący typ tej choroby. Mówi się nawet o 90% przypadków cukrzycy. Symptomy to między innymi nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu a także infekcje. Dotyczą one układu moczowego. Do tej choroby prowadzi niezdrowy tryb życia i otyłość. Potem może być dość trudno pozbyć się tych kilogramów. W tym wypadku przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że odchudzanie, czy raczej sposób w jaki ewentualnie będziemy tracili kilogramy, jest wskazywany przez lekarza lub dietetyka. Przy jego ustalaniu ważne jest między innymi to ile mamy lat, jak bardzo aktywnie jesteśmy. Jadłospis musi być odpowiednio zbilansowany i brać pod uwagę wszystkie istotny składniki odżywcze. Posiłki koniecznie powinny być regularne.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *