Błędy przy odchudzaniu – ich trzeba unikać!

Mogą nie tylko skutecznie utrudnić proces zrzucania kilogramów, ale wręcz „zapewnić” pojawienie się dodatkowych. Poniżej lista najczęściej popełnianych błędów przy odchudzaniu (i nie tylko ich). Może któryś z nich uniemożliwia Wam zrzucenie zbędnych kilogramów?

Błędy popełniane przy odchudzaniu

Brak planu

To bez wątpienia jeden z częściej popełnianych błędów przy odchudzaniu. Zwykle pojawia się u osób, które za walkę z brzuszkiem rozpoczynają spontanicznie. Spojrzeli na siebie w lustrze i widok niespecjalnie się spodobał. Szybka decyzja – „dobra, dzisiaj nie zjem”. W większości wypadków ten proces spalania tkanki tłuszczowej polega na takim mało skoordynowanym cięciu kcal, lub wręcz niejedzenia niektórych posiłków. To zawsze kończy się źle. I jest zagrożeniem dla organizmu. Plan to podstawa.

„Dietetyczne” przekąski

Zawsze, gdy widzę kogoś kto kupuje sporo niezdrowych i kalorycznych produktów i do tego dodaje coś „fit” uśmiecham się pod nosem. Te ostatnie nie mają cudownych właściwości wymazywania kcal, które zjemy wcześniej:). Dodatkowo, jeśli jesteście na diecie, to problemem będą składniki, którymi są one napychane. Wystarczy poświecić trochę czasu i poczytać co się w takich produktach fit znajduje. Szybko z nich zrezygnujecie.

Posiłki w czasie odchudzania

Brak regularności

Kolejny bardzo częsty błąd pojawiający się przy odchudzaniu. Do tego nierzadko dochodzi pomijanie posiłków. W myśl zasady mniej zjem, a przecież o to chodzi. Nie. Wcale o to nie chodzi. Posiłki muszą być o w miarę regularnych porach. Te ostatni warto przemyśleć już w trakcie tworzenia planu. Weźcie pod uwagę tryb życia, to jak wygląda Wasza praca itd. I oczywiście aktywność fizyczna! Regularne jedzenie na diecie to po pierwsze dostarczanie organizmowi potrzebnej do funkcjonowania energii. Po drugie regulowanie metabolizmu.

Zbyt restrykcyjna dieta

Ileż to wpisów na forach internetowych powstało właśnie na ten temat. „Cześć mam x lat. Ważę XX kg. Chcę schudnąć. Potrzebuję jadłospisu na 1000 kcal”. Nie. Jedyne czego potrzebujesz, to przemyślany racjonalnie stworzony jadłospis i ruch. Możesz również skorzystać z naturalnych rozwiązań wspierających proces odchudzania. Ale nie karz swojego organizmu restrykcyjnymi dietami. Nie dość, że on będzie cierpiał (a przez to i Ty), to odchudzanie skończy się efektem jo-jo. O wydajnym spalaniu tkanki tłuszczowej zapomnij.

Liczenie kalorii

Oczywiście należy brać je pod uwagę. Większość sposobów na odchudzanie opiera się przyjmowaniu mniejszej liczby kalorii niż nasze dzienne zapotrzebowanie na energię. Po pierwsze jednak nie można ich liczyć w sposób graniczący z obłędem:). Bo skończy się tak, że nic nie będziemy jedli. Po drugie często popełniamy błąd przy szacowaniu wspomnianego zapotrzebowania na energię.

Samotne odchudzanie

O tym pisałem ostatnio. To prosty trick, który zwiększa szanse na zrzucenie zbędnych kilogramów. Błędem jest samotne odchudzanie bez wsparcia najbliższych. Zwykle walka z kilogramami oznacza zmiany żywieniowe całej rodziny. Ta nierzadko się buntuje. I nam będzie trudniej wtedy utrzymać rygor żywieniowy. Efekt bardzo szybko zobaczymy na wadze.

Jesz to czego nie lubisz

Na to też warto zwrócić uwagę. W czasie odchudzania rezygnujemy zwykle z tego co uwielbiamy. Faktem jest, że niestety musimy. Nie oznacza to jednak, że mamy się odchudzać jadłospisem w którym znajdują się produkty przez nas nielubiane  Takie jedzenie to katorga i bardzo szybko zrezygnujemy z diety. W takim wypadku zwykle zmniejsza się kaloryczność naszych potraw w mniejszym, ale zauważalnym stopniu. Jemy przy tym prawie wszystko co lubimy. Proces odchudzania potrwa trochę dłużej. Ale wytrwamy:).

Produkty, których unikać w czasie odchudzania

Na koniec mały bonus. Obecność poniżej opisanych produktów można zaliczyć jak błąd, który utrudni zrzucenie wagi. 

Majonez

To oczywiste:) Ale już nie tak widoczne jest jego „uczestnictwo” w czasie diety. Wyobraźcie sobie następującą sytuację. Jesteście na diecie, ale często zdarza się Wam jeść na „mieście”, lub na imprezach u znajomych. I wybieracie sałatkę. W której niestety kucharze/gospodarze umieścili majonez. I takie – często występujące – sytuacje mogą zniweczyć plan zrzucenia nadmiernych kilogramów.

Błędy przy odchudzaniu - niezdrowe jedzenie

Gotowe posiłki

Je też – niestety zdarza się nam jeść na diecie. Efekt braku czasu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby planowanie i przygotowanie posiłków wcześniej. Chociażby na te parę dni do przodu. To pozwoli uniknąć produktów, które szkodzą na diecie. W tym wypadku gotowych posiłków. Takich, które wystarczy odgrzać. Niestety zawierają często składniki, które dość mocno mogą utrudnić zrzucanie kilogramów. Jeśli już jesteście zmuszeni do takich produktów, dość dokładnie przeczytacie skład. Oczywiście, jeśli zdarzy się je Wam zjeść raz na 2 tygodnie, to nic strasznego nie stanie. No chyba, że stosujecie głodówkę w stylu diety kopenhaskiej. Ale nie polecam.

Owoce, które szkodą na diecie

W sytuacji w której jecie je bez ograniczeń. Bo jak wiadomo część z nich jest polecana w czasie odchudzania. Za przykład niech posłużą sezonowe owoce zawierające witaminę C. Mam tutaj na myśli agrest i porzeczki. Z kolei za przykład owocu, który zalicza się do produktów, które szkodą na diecie, podam banany. Im bardziej dojrzałe, tym gorzej. Bo wraz z nimi dostarczycie zbyt dużo cukru.

Jogurty owocowe 

To niby jeden z tych oczywistych produktów, które szkodą na diecie, ale wciąż często widuję, jak ktoś się odchudza (wystarczy spojrzeć na to co ląduje na taśmie przy kasie) i wybiera to jako „zdrową” przekąskę. A to niestety wejście na minę. Trzeba dość dokładnie zapoznać się ze składem takiego jogurtu. Po pierwsze bardzo często są one „dopchane” cukrem. A „owocowy” nierzadko oznacza dodanie ekstraktu i sztucznych barwników. Najlepiej zrezygnować z takich słodkości na diecie.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *