Pomidory – korzystaj z ich właściwości

Kontynuuję temat letnich warzyw i owoców, które nie dość, że mają mnóstwo ciekawych właściwości, to jeszcze można ich – prawie do woli – używać w czasie diety. Przede Wami jeden z lepszych sposobów na uniknięcie zawału.

Największe bogactwo pomidorów

To oczywiście likopen. A przynajmniej on jest najczęściej w tym kontekście wymieniany, ale myślę, że warto podkreślać dużą ilość potasu. Ale najpierw likopen. To silny przeciwutleniacz. I to oznacza sporo właściwości. To właśnie dzięki obecności likopenu pomidory mają między innymi zmniejszać ryzyko zawału serca. Kolejna sprawa to działanie przeciwnowotworowe.

W tym wypadku warto się chwilę zatrzymać. Nie dowiedziono (a przynajmniej ja się nie spotkałem) tego w jaki sposób (dokładniej jaki jest mechanizm) likopen może zapobiegać rozwojowi nowotworów. Natomiast wiadomo, że jedzenie pomidorów to mniejsze ryzyko raka atakującego układ pokarmowy. Powinny być one obecne w diecie mężczyzn. Chronią przed rakiem prostaty.

Chronią przed słońcem i działają na układ nerwowy

Dwie niepowiązane ze sobą umiejętności, a zestawiłem je po to by pokazać jak ciekawe właściwości ma pomidor. Jeśli chodzi o wspomnianą ochronę, to znowu podziękować trzeba likopenowi. To on ma właściwości neutralizujące szkodliwe działanie promieni słonecznych.

W kwestii funkcjonowania układu nerwowego najwięcej do powiedzenia ma brom i potas o którym już wspominałem. Niedobór tego drugiego pierwiastka to poważny problem dla serca. To jedna sprawa. Negatywnie wpłynie też na ośrodkowy układ nerwowy. Potas to kontrola skurczy mięśni i ich pracy. Ma on również wpływ na równowagę kwasowo – zasadową. I dlatego warto jeść pomidory.

Jak wpływają na odchudzanie?

Po pierwsze bez większego problemu można je jeść na na diecie. Mało kalorii i niski indeks glikemiczny – ideał:). Do tego pomidor dostarcza sporo składników mineralnych i witamin. Na diecie to rzecz niezbędna. Mają one też bezpośredni wpływ na walkę z kilogramami. To dzięki obecności błonnika. Ten jak wiadomo ma wpływ na trawienie.

Pomidory zawierają sporo wody. A to oznacza, że w upalne dni sprawdzą się doskonale jako sposób na gaszenie pragnienia. Przy okazji uzupełniamy też elektrolity, co jest niezwykle ważne, gdy temperatura powietrza jest wysoka.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *