Wiązówka – czy pomaga na odchudzanie?

0
104
views
By Frank Vincentz - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2976453

To roślina, która znają przede wszystkim zwolennicy naturalnych metod leczenia. Poza tą grupą nie jest ona zbyt popularna. Chociaż można ją znaleźć w mieszkankach „ziół na odchudzanie”. Postanowiłem Wam dzisiaj ją przybliżyć.

Kilka ogólnych informacji

Oczywiście bez zbędnego zanudzania:). Wiązówka błotna – bo taka jest pełna nazwa – występuje w Polsce powszechnie. Znajdziecie ją w Azji i Europie Północnej. Porasta głównie brzegi akwenów wodnych i mokre łąki.

Jest używana do aromatyzowania niektórych alkoholi (m.in. wódek). Kiedyś z jej liści pozyskiwano żółty barwnik. Najwięcej jednak zastosowań znalazła dla niej medycyna naturalna. Jej właściwości wykorzystuje się od Średniowiecza.

Wiązówka – jak kryje w sobie właściwości?

Sporo w niej flawonoidów. Jest w niej też kwas salicylowy i olejki eteryczne. Znajdziemy w niej też pewne sole mineralne. I to właśnie połączenie tych składników dało jej kilka bardzo przydatnych umiejętności.

Jedną z nich jest skuteczne wspomaganie organizmu przy przeziębieniu. Przede wszystkim dzięki właściwościom przeciwzapalnym. Najlepiej przygotować sobie napar z wiązówki. W czasie choroby pić go 3 razy dziennie. Wykazuje on działanie napotne. Kwiaty tej rośliny można w zasadzie wykorzystywać w przebiegu każdej choroby w której występuje gorączka.

Dodatkowo łagodzi bóle mięśniowe. To też przydatna umiejętność przy grypie. Wiązówka przyda się osobom zmagającym się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. To choroba na którą częściej zapadają kobiety.

Wiązówka a odchudzanie

Roślina ta na pewno pomoże zapobiec nadkwasocie. Ma ona wpływ na przemianę materii. Nie jest ona pod tym względem tak skuteczna jak chociażby zielony jęczmień, ale swoich zwolenników ma. Do tego zwykle w takich mieszankach ziołowych występuje wśród roślin, które mają pod tym względem lepsze osiągnięcia. Warto zwrócić uwagę na to, ze wiązówka pomaga usuwać z organizmu toksyny. Dokładniej ułatwia ich wydalanie. O tym jak wiele złego mogą zrobić, przeczytacie chociażby w tekście „Toksyny w organizmie – najczęściej występujące objawy”.

Z wiązówki jak wspomniałem można przygotować napar. 2 łyżki suszonych kwiatów zalewa się wrzątkiem. Spotkałem się też kiedyś z przepisem na nalewkę. W tym wypadku na szklankę kwiatów wlewa się 2 alkoholu 40%.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.