Zasady zdrowego odżywiania

Podobnie jak w przypadku opisanych przeze mnie ostatnio produktów, których na diecie należy unikać, tak i tutaj niby wszystko wiemy. Czy jednak aby na pewno?:)

Po pierwsze – czytaj etykiety

To moim zdaniem „prazasada” w kwestii zdrowego odżywiania. Najważniejsza. Dzięki niej i oczywiście wiedzy na temat odżywiania możemy omijać pułapki, które przygotowują dla nas producenci. I nie mam tutaj na myśli tak oczywistych jak np. produkty typu „light”. O nich wszyscy (a przynajmniej większość wie) wiedzą. Kiedy przyjrzymy się „zwykłym” i zdrowym produktom bliżej, możemy dojść do ciekawych wniosków:). Polecam.

Śledź piramidę żywienia

Chociaż bardziej jako element wspierający w tworzeniu jadłospisu, a nie bezpośrednio go determinujący. Tym bardziej, że np. ostatnia jej wytyczne sporo różnią się od aktualizacji sprzed paru lat. Na pewno warto wiedzieć o tym, że teraz uważa się , iż istotnym elementem diety, powinny być warzywa (jeszcze bardziej niż wcześniej). Potrzebujemy więcej błonnika, a mniej soli. Z tym pierwszym składnikiem jednak też należy uważać. Zwłaszcza, jeśli macie problemu natury żołądkowej.

Wszystko jest dla ludzi (nawet fast food)

Serio? Tak, takiego właśnie jestem zdania. Wiadomo, zdrowe odżywianie jest istotne z punktu widzenia naszego organizmu, ale nie popadajmy w przesadę. A takową lubimy. Obsesyjne sprawdzanie, liczenie kalorii, unikanie niektórych składników – to nie jest dobra droga. Naprawdę, jeśli raz na jakiś czas zjesz fast fooda (nie mam na myśli jego zdrowej odmiany z kotletem z ciecierzycy, soczewicy czy kalafiora), to nic się nie stanie. To samo dotyczy słodyczy, czy chipsów.

Postaw na zioła

I mam tutaj nie tylko na myśli rośliny wspomagające walkę z nadmiernymi kilogramami. Zioła wzbogacają smak potraw – to oczywistość. Skutecznie pozwolą ograniczyć sól. Oprócz tego mają one szereg pozytywnych właściwości. Chociaż faktem jest, że na niektóre należy uważać. Szczególnie kobiety w ciąży powinny mieć się na baczności. Natomiast zioła (zwłaszcza świeże) nadają naszym potrawom nowego wymiaru. Są w stanie wyrwać nas z kuchennej sztampy. A jak wiadomo nuda to najgorszy wróg odżywiania. I odchudzania też.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *