Jak stres wpływa na odchudzanie?

W ostatnim wpisie zainicjowałem już ten temat. Myślę, że warto mu poświęcić nieco uwagi. Stres może w znaczący sposób utrudnić odchudzanie. Najpierw poznamy wroga, a potem pokażę Wam sposoby jakimi można sobie z nim poradzić.

Czym jest stres?

Zaczniemy może od „suchego” opisu. To relacja (dynamiczna) adaptacyjna między naszymi możliwościami a wymogami danej sytuacji. Te ostatnie określa się mianem stresora. Opisywana sytuacja charakteryzuje się brakiem równowagi psychicznej ale też i fizycznej. Warto też mieć świadomość, że istnieją 3 definicje stresu. Według nich jest to odpowiednio: bodziec, reakcja i proces.

Chociaż stres przede wszystkim obwiniany jest za wiele negatywnych aspektów naszego funkcjonowania, to ma też on pozytywny wpływ na nas. Szkodliwe działanie to efekt sytuacji w której trwa on za długo. Istotne jest też to jak silny jest.

Szkodliwy wpływ stresu

To na nim jednak się skupimy. Jeśli ma charakter przewlekły i jest silny może prowadzić między innymi do chorób serca. Bardzo często stres wiążę się z depresją. I to zarówno ze skutkiem jak i przyczyną.

Stres to też sporo „małych” symptomów. Mam tutaj na myśli między innymi bóle głowy, przyspieszony oddech i różnego rodzaju tiki nerwowe. To oczywiście nie wszystko. Stres powoduje podwyższone tętno, drżenie kończyn, nadmierne pocenie się i suchość w gardle.

Co jeszcze warto wiedzieć? Długotrwały stres może mieć wpływ na obniżenie odporności organizmu. W pewnym stopniu mogą wystąpić problemy z koncentracją. W niektórych wypadkach nadmierny stres prowadzi do pojawienia się agresji.

A jak wpływa na odchudzanie

Może je… ułatwić. To kwestia indywidualna. Niektórzy w czasie stresu nie mogą jeść. To w pewnym stopniu „pomaga” zrzucić kilogramy. Haczyk polega na tym, że zwykle to raczej głodówka. A ta zdrowa nie jest.

Niestety zwykle stres zajadamy. Przez to ciężko utrzymać reżim diety. To nie wszystko. Stres to kortyzol, o którym już ostatnio wspominałem. Hormon ten wydzielany jest w takiej sytuacji w nadmiarze. To niedobra informacja dla tkanki tłuszczowej. Dokładniej rzecz biorąc kortyzol powoduje jej odkładanie. I dlatego właśnie trzeba poznać skuteczne sposoby na pozbycie się stresu. O nich następnym razem:).

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.