Najważniejsze właściwości octu jabłkowego

Zdrowy, naturalny i przydatny w codziennym życiu. Ocet jabłkowy pojawia się najczęściej w kontekście odchudzania. Ma również inne właściwości o czym zaraz się przekonasz. 

 

Ocet jabłkowy na odchudzanie

 

Zacznę jednak od tej umiejętności. W jej przypadku mówimy o dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich dotyczy  cukru. Zastosowanie octu jabłkowego pozwala obniżyć poziom tego ostatniego. Mowa o dwóch sytuacjach. Płyn ten obniża cukier po posiłku. Jako również rano przed śniadaniem. W sensie mierzenia go przed pierwszym posiłkiem Dlatego jest polecany osobom chorym na Cukrzycę typu II. Poziom jest niższy w przypadku korzystania z octu jabłkowego.  Oczywiście nie jako zastępstwo dla terapii. 

 

Ocet jabłkowy wpływa na uczucie sytości. Dzięki tej właściwości można liczyć na jedzenie mniejszych porcji. A to jedna z żelaznych zasad na diecie. Wciąż jednak jest to element wspierający cały proces, a nie cudowny lek na nadmiar kilogramów. Warto też nadmienić, że zalicza się go do naturalnych spalaczy tłuszczu.

 

Przepis na ocet jabłkowy na diecie:

 

  • jest on banalny. Dwie łyżki stołowe (to około 30 ml) mieszasz ze szklanką wody. Najlepiej przegotowanej. Zbyt duża ilość octu nie pomoże Ci schudnąć szybciej. Może co najwyżej podrażnić błonę śluzową żołądka. Ale do przeciwwskazań przejdę później

 

Możesz też oczywiście dodawać go codziennej diety. Ocet jabłkowy świetnie sprawdza się między innymi w:

 

  • pastach kanapkowych (na przykład zblendowane razem: cukinia, pestki z dyni i słonecznik, a także czosnek),
  • jako sos do sałatek (można go wymieszać z oliwą, miodem i musztardą),
  • dodatek do surówek,
  • do marynowania mięs.

 

To jednak nie wszystkie właściwości naszego dzisiejszego bohatera. Wyjdźmy z kuchni.

 

Najważniejsze właściwości octu jabłkowego

 

Zacznę od tego, że posiada on umiejętności, które przydadzą się w gospodarstwie domowym. Jest on na przykład polecany jako naturalny środek czystości i pułapka na małe owady. W tym drugim przypadku należy wlać do słoika ocet jabłkowy. Następnie dodać kilka kropel płynu do naczyń. Taka pułapka działa przede wszystkim na muszki owocówki. Skupmy się jednak na naszym organizmie.

 

Ocet jabłkowy stosuje się:

  • jako płukankę do włosów. Po pierwsze dlatego, że przywraca skórze głowy naturalne pH. Wzmacnia również mieszki, a to między innymi oznacza mniej wypadających włosów. Dodatkowo nawilża też fryzurę. Jak ją przygotować? Ocet wymieszać z wodą (1 do 1). Nakładać po umyciu głowy, ale przed odżywką. Potrzymać 3-4 minuty i spłukać.
  • naturalny sposób na bakterie i grzyby. Tutaj zwykle przywołuje się pałeczkę okrężnicy (Escherichia coli), która może być problematyczna dla naszego organizmu. Chociaż dla prawdy trzeba dodać,  że w większości wypadków  nawet jej działania nie zauważymy. Jeśli chodzi o grzyby, to ocet pomaga chronić przed działaniem Candida albicans. Narażone na problemy z nim są przede wszystkim osoby z osłabioną odpornością.
  • jako płukanki do ust. Ma działanie antybakteryjne. Natomiast w żadnym wypadku nie powinno się takiej płukanki stosować codziennie. W dużych ilościach może uszkadzać szkliwo. Dlatego też między bajki należy włożyć porady, żeby stosować go do mycia zębów.

 

To te najbardziej przydatne właściwości octu jabłkowego. Jeszcze kilka lat temu przypisywano mu umiejętności związane ze zwalczaniem zapalenia stawów. Obecnie jednak wyklucza się taką właściwości,

 

Przeciwwskazania do piciu octu

 

Zacznę od tego,  że jego dzienna ilość w diecie nie powinna przekroczyć dwóch łyżek stołowych.Sytuacja jest więc prosta.  Albo napój na odchudzanie z octu jabłkowego, albo dodanie go do pasty na kanapki. 

 

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to raczej nie zaleca się jego stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią. Osoby mające niski poziom potasu (osłabienie mięśni, częste zaparcia, mrowienie) muszą unikać octu jabłkowego. Wrzodu żołądka to też przeciwwskazanie. 

 

Na koniec jeszcze film o tym jak przygotować ocet jabłkowy. Oczywiście możecie go bez problemu kupić w sklepie. Ale chyba większą przyjemnością będzie zrobienie go samemu.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.