Witamina C – dlaczego jest ważna przy odchudzaniu

Z jednej strony witamina C jest chyba najchętniej przez nas dostarczana do organizmu (przez produkty, ale i suplementy). Z drugiej – co tak naprawdę o niej wiemy? Poza tym, że jest pomocna przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Czym jest witamina C?

Odpowiedź wydaje się być prosta. Jest… no właśnie czym jest? To kwas askorbinowy. Organiczny związek chemiczny należący do grupy alkoholi polihydroksylowych. I tyle chemii na dzisiaj;). Istotną informacją jest to, że witamina C to przeciwutleniacz. I to bardzo silny. Co również ważne – nasz organizm nie potrafi jej sam wytwarzać. Musimy więc ją dostarczać z pożywienia (jak również i suplementów).

Za co odpowiada witamina C w naszym organizmie? Najprościej było napisać za wiele różnych rzeczy. Ale nie będziemy szli po najmniejszej linii oporu;). Bierze ona między innymi udział w wytwarzaniu tyrozyny. To jeden z 20 podstawowych dla naszego organizmu aminokwasów. Dzięki niemu w prawidłowy sposób funkcjonuje tarczyca i przysadka mózgowa. i jest ona niezwykle pomocna w skutecznym odchudzaniu. O czym przekonacie się poniżej. Jest też leczenia nowotworów – szerzej w zasadzie wszelkich możliwych chorób – właśnie witaminą C. Pozwolicie jednak, że nie odniosę się do tego. Po pierwsze to długi temat. Po drugie niekoniecznie leżący w kręgu naszego zainteresowania.

Kiedy witaminy C jest za mało

Zawsze powtarzam, że aby zobaczyć za co odpowiada dany składnik, trzeba by doprowadzić do jego niedoboru. Nie polecam oczywiście, ale na szczęście wiadomo co się wtedy stanie.

Po pierwsze zwiększa się szansa na infekcję górnych dróg oddechowych. Po drugie dochodzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych. Kolejnym problemem jest utrudnione gojenie się ran. Przedłużający się niedobór witaminy C to problemy z uzębieniem. A to jeszcze nie wszystko. Im mniej tego składnika w organizmie, tym większa szansa na zaburzenia depresyjne. A to już brzmi poważnie. Na straty tego składnika jesteśmy narażeni wszyscy. Są jednak osoby, które ze szczególną uwagą powinny o kwas askorbinowy dbać.

Na niedobór witaminy C narażeni są przede wszystkim:

  • Nałogowi palacze,
  • Osoby pijące dużo kawy,
  • Narażenie na przewlekły stres,
  • Zażywające leki (w sposób ciągły).

 

Witamina C a odchudzanie

Nazywana bywa największym wrogiem tłuszczu. I chociażby z tego powodu jest ona ważna przy odchudzaniu. Wspominana tyrozyna jest też łączona z procesem spalania tłuszczu. Powiedziałbym nawet, że witamina C to składnik niezbędny, jeśli chcecie zrzucić te parę kilogramów więcej, czyli interesuje Was skuteczne odchudzanie. Jest ona obecna na każdym etapie likwidowania tak zwanego tłuszczu zapasowego. Po pierwsze hamuje jego produkcję. Ma też wpływ na ograniczenie transportu. Przyspiesza również jego spalanie.

brokuły

Skąd wziąć witaminę C?

Najprościej oczywiście dostarczać z jedzenia. Nie będzie z tym większego problemu. Witamina C to przede wszystkim warzywa i owoce. Na pewno najbardziej znane są z tego składnika cytrusy. Ba, często kojarzone jako najlepsze źródło tej witaminy. To akurat zgodne z prawdą nie jest. Więcej jest jej chociażby w dzikiej róży. Sporo też w natce pietruszki. Do Waszego jadłospisu włączcie między innymi pomidory, białą kapustę, brokuła, brukselkę i jarmuż. Z owoców najlepiej czarną porzeczkę, kiwi, awokado, papaję i pomarańcze. Jak sami widzicie to produkty, które świetnie sprawdzą się w jadłospisie wspomagających skuteczne odchudzanie :).

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

3 komentarze do “Witamina C – dlaczego jest ważna przy odchudzaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *