Magnez – top 4 najlepsze właściwości

O ile jeszcze w tym momencie może się wydawać, że taki temat na blogu o odchudzaniu nie ma większego sensu, to kiedy skończycie ten tekst czytać, okaże się, że jednak ma;). Zapraszam więc do lektury.

Wspomaga mięśnie

Dokładniej rzecz biorąc pierwiastek ten je wzmacnia. Poza tym reguluje napięcie mięśni. I dlatego na przykład może być pomocny w sytuacji, gdy męczę Cie bóle menstruacyjne. To oczywiście nie wszystko. Jednym z objawów niedoboru magnezu, dodajmy bolesnym, będą skurcze łydek. Co jeszcze bardziej „irytujące” zwykle dochodzi do nich podczas snu. A nikt nie lubi jak coś go wyrywa ze snu. Skurcze te mają jeszcze jedną cechę. Zwykle ustępują w sposób samoistny.

Układ sercowo- naczyniowy

Wspomniałem już o wpływie na mięśnie. Warto wiedzieć, że niedobór magnezu może powodować problemy ze skurczami tętnic. Efektem – oczywiście nie mówię, że zawsze – bywa zawał serca. To nie wszystko. Przedłużający się niedobór magnezu to ryzyko niemiarowości pracy serca. Pierwiastek ten zapobiega powstawaniu skrzeplin. Magnez ma spory wpływ na ciśnienie krwi.

Układ nerwowy

To chyba najbardziej znana właściwość tego pierwiastka. Jest on niezwykle istotny dla regulacji pracy naszego układu nerwowego. Jeśli pojawi się jego niedobór to możecie być pewni, że wystąpią problemy z koncentracją i pamięcią. To nie wszystko. Brak odpowiedniej ilości magnezu w organizmie może powodować między innymi problemy ze snem, a także przewlekłe zmęczenie.

Magnez a odchudzanie

No właśnie w jaki sposób ten pierwiastek może wpłynąć na proces zrzucania kilogramów? Trochę na to pytanie odpowiedziałem wyżej. Problemy z nastrojem skutecznie odwodzą od odchudzania. Brakuje też energii. Magnez bardzo często zestawia się z przemianą materii. I rzeczywiście jego niedobór może spowalniać metabolizm. O tym, że to spore wyzwanie, jeśli chcemy zrzucić nadmierne kilogramy, chyba nie muszę pisać;).

Gdzie znaleźć magnez?

Przede wszystkim w kakao. Gorzka czekolada to dobre źródło tego pierwiastka. Jeśli jesteś na diecie, polecałbym między innymi kaszę gryczaną. Rośliny strączkowe to również źródło magnezu na które trzeba zwrócić uwagę.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Jeden komentarz do “Magnez – top 4 najlepsze właściwości

  • 15 grudnia 2016 o 09:07
    Bezpośredni odnośnik

    Fajny tekst, to chyba problemy z nastrojem powodują, że mam problem z odchudzaniem. I brak energii. To zawsze dopada mnie, gdy zmieniam swój jadłospis na bardziej głodowy. Może jakaś podpowiedź?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *