Olej lniany – sposób na odchudzanie?

Jak tam po weekendzie majowym wypoczęci i gotowi do odchudzania? To zabieramy się za robotę. Dzisiaj postanowiłem napisać o oleju lnianym. To właściwie „odprysk” tekstu o tłuszczach, który sobie przygotowuję.

Czym jest olej lniany?

Zaczniemy od odpowiedzi na takie pytanie. Olej ten jest uzyskiwany z nasion lnu. Co ważne jest to robione przez tłoczenie na zimno. Ten roślinny olej ma żółte zabarwienie, a do tego jest cierpki w smaku. Z tego względu raczej nie wykorzystuje się go chętnie w codziennym jadłospisie. Za to olej lniany „zyskał” zastosowanie w przemyśle. Jako ciekawostkę dodam, że był znany już w Starożytnym Egipcie.

Jaki skład ma olej lniany?

To dość istotna wiedza, również z naszej perspektywy. Znajdziemy w nim kwas linolenowy i linolowy. Pierwszy z wymienionych znany jest jako Omega-3. Drugi to z kolei Omega-6. Jeśli znacie temat zdrowego odżywiania, to nie muszę Wam tłumaczyć, że dla nas najważniejsza równowaga między oboma. To tak zwane nienasycone kwasy tłuszczowe. W oleju lnianym znajdziecie jeszcze Omega – 9 o którym zwykle się nie mówi. Najwięcej „umiejętności” przypisuje się pierwszemu z wymienionych. Chociażby pozytywny wpływ na rozwój intelektualny.

Jeśli chodzi o zalety oleju lnianego to zwykle wymienia się to jak działa na układ krążenia. A – jak już pewnie się domyślacie – wpływa pozytywnie na jego funkcjonowanie;). W oleju lnianym znajdziecie też witaminę E. Ta z kolei bardzo często nazywana jest eliksirem młodości. Ma pozytywny wpływ na skórę. I to zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Zresztą bywa składnikiem wielu kosmetyków, między innymi tych o działaniu „odmładzających”.

Olej lniany a odchudzanie

Bardzo często jest on określany jako naturalny spalacz tkanki tłuszczowej. Główną rolę w odchudzaniu odgrywa kwas tłuszczowy Omega-3. Nasz olej lniany przyspiesza między innymi produkcje prostaglandyn. To hormony mające wiele do powiedzenia w naszym organizmie. Jeśli chodzi o kwestie związane z odchudzaniem, to mają one wpływ na regulację pracy układu pokarmowego.

Olej lniany jak wspomniałem jest uznawany za naturalny spalacz tkanki tłuszczowej. Należy do grupy tak zwanych termogeników. Olejowi temu przypisuje się też wspomagania pracy wątroby. To na diecie też bardzo istotna sprawa. Olej ten w końcu może wykorzystać do procesu detoksykacji , czyli temu co pasuje zrobić zanim zaczniemy odchudzanie.

W jaki sposób go stosować?

Przede wszystkim oleju lnianego nie wolno smażyć. To najważniejsza reguła, której powinny trzymać się osoby chcące przy jego pomocy radzić sobie z nadmiernym kilogramami. Najlepiej przyjmować go na surowo. Do trzech łyżek stołowych dziennie. Smak dość skutecznie – przynajmniej mnie – odrzuca;)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *