Jak zmienić swoją dietę – praktyczne porady

Potrzebujesz tego, jeśli chcesz pozbyć się tych parę zbędnych kilogramów. Zacznij od swoistego rodzaju rachunku sumienia. Zastanów się jak wyglądał Twój dotychczasowy jadłospis, a potem zacznij go zmieniać. Małymi krokami.

Porada 1 – jedz regularnie

Od tego musisz zacząć. Jeśli zdarza Ci się nie jeść śniadania, albo siąść do niego o 14, to prędzej czy później Twój metabolizm to „odczuje”. 4 do 5 posiłków dziennie. 3 z nich powinny być większe. Dwa razy w ciągu dnia możesz zdecydować się na przekąski. To pozostałe dwa posiłki. To niby oczywiste, a wciąż spotykam się z osobami, które nie mogą schudnąć i nie widzą problemu w tym, że jedzą np. 2 razy dziennie. Tylko, że bardzo duże porcje.

Porada 2 – uważaj na tłuszcze

To on, a właściwie nadmiar tego niezdrowego jest powodem tego, że nie możesz pozbyć się kilogramów. Przede wszystkim musisz unikać tłustego mięsa. Niby oczywiste, ale znowu z ręką sercu, pamiętasz o tym?:) Z diety wylatuje fast food, ale nie tylko.

POZNAJ NAJCHĘTNIEJ WYBIERANY SPALACZ TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Tłuszcze trans to też między innymi margaryny, chipsy, słone przekąski ciastka i ciasta. To z jadłospisu wylatuje. Za to wchodzi do niego dobry tłuszcz (nie możesz tego składnika wyeliminować wcale). Mam tutaj na myśli kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6. Z umiarem jedz więc ryby i orzechy. Wykorzystaj oliwę.

Porada 3 – jedz węglowodany złożone 

Znaczy tych ostatnich nie unikniesz, ale na pewno warto zmniejszyć ich ilość. One są potrzebne w momencie, gdy Twój organizm krzyczy o energię. Zawsze podaję w tym momencie jeden przykład. Jesteś w górach i czujesz, że ogarnia Cie zmęczenie? Wtedy dostarcz do organizmu cukry proste. Na diecie lepsze są złożone. Dzięki nim dłużej będziesz najedzona. Gdzie szukać węglowodanów złożonych? Płatki owsiane na śniadanie, a na obiad grube kasze, lub razowy makaron. Do diety włącz rośliny strączkowe (groch, fasola). Jeśli masz problemy z żołądkiem w niedużych ilościach.

rośliny strączkowe na skuteczne odchudzanie

Porada 4 – białko na odchudzanie

Mamy i trzeci składnik Twojej diety. Pewnie spotkałaś się z tym, że białko wspomaga odchudzanie. Są diety oparte o ten składnik, że wspomnę Dukana. Oczywiście nie polecam. Po drugie białko musi się znaleźć w zdrowym jadłospisie, bo jest potrzebne dla organizmu. A to, że pomoże Ci się odchudzić, to dobrze:). Gdzie znajdziesz najbardziej wartościowe białko? Na pewno do diety warto włączyć nabiał. Dobrym źródłem białka, a przy okazji elementem diety, który zaspokoi potrzebę mięsa, jest drób. Wspomniałem wyżej o rybach. One również są źródłem białka.

Czy to wszystko wystarczy? Wiele zależy od kwestii indywidualnych. Na pewno jest to bardzo dobry początek:)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *