Majeranek – przyprawa o wielu właściwościach

Ta pochodząca z okolic Morza Śródziemnego roślina ma sporo ciekawych umiejętności. Jeśli jesteście na diecie, to również powinniście się nią zainteresować. Sprawdzi się nie tylko w kuchni ale też w medycynie naturalnej.

I to od tej drugiej kwestii zaczniemy. Majeranek kiedyś stosowano między innymi jako naturalny sposób na wzmocnienie serca. Roślina ta miała również poprawiać trzeźwość umysłu. Nie można też nie wspomnieć o tym, że polecano ją jako sposób poprawienia popędu.

Surowcem zielarskim jest ziele majeranku. Co w sobie zawiera? Obecne są w nim między innymi garbniki, olejki eteryczne i rutyna. Jeśli chodzi o ten ostatni składnik, to zdecydowanie więcej ma go młoda roślina.

Majeranek w kuchni

Tutaj najlepiej sprawdzi się jako przyprawa do tłustych dań. Przede wszystkim z baraniny i gęsiny. Tych na diecie musimy unikać. Majeranek dodaje się też do dań z roślin strączkowych. Te – po wcześniejszej modyfikacji – w czasie odchudzania mogą być obecne.

Jeśli chodzi o to co nas tutaj najbardziej interesuje, to majeranek posiada pewne właściwości, które można wykorzystać na diecie. Mam tutaj na myśli przede wszystkim działanie żółciopędne. Dzięki temu w pewnym stopniu można przyspieszyć metabolizm. Chociaż do najlepszym sposobów wspierania przemiany materii majerankowi daleko.

Na pewno dzięki niemu można wyregulować pracę układu pokarmowego. To pozwala unikać takich problemów jak wzdęcia. (dlatego dodaje się go do potraw z roślin strączkowych).

Jakie jeszcze właściwości ma majeranek?

Roślina ta jest stosowana jako naturalny sposób na kaszel. Napar z tej rośliny bywa pomocny w przypadku bolącego gardła. Jego przygotowanie jest prosty. Wystarczy łyżkę suszonej rośliny zalać filiżanką gorącej wody.

Napar ten można nie tylko pić, ale ma również zastosowanie zewnętrzne. To dobry sposób dla osób zmagających się z tłustą cerą. Ma on działanie ściągające. Poleca się go między innymi jak naturalna metoda na pozbycie się obrzęków a także siniaków. Majeranek ma działanie przeciwzapalne. Dzięki tej umiejętności możemy go stosować w przypadku zapalenia spojówek, lub przy problemach ze skórą.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *