Choroby utrudniające odchudzanie

Nie dyskwalifikują one jednak (przynajmniej znaczna część) w tej kwestii. Na pewno jednak trzeba będzie włożyć w proces zrzucania kilogramów więcej wysiłku. Przed Wami lista chorób, które mogą utrudnić odchudzanie.

Niedoczynność tarczycy

Gruczoł ten odpowiada za wiele aspektów funkcjonowania naszego organizmu. Nas jednak najbardziej interesuje, że ma znaczenie dla metabolizmu. Jeśli zmagacie się z nadczynnością tego gruczołu, to wtedy bardziej będziecie martwić w jaki sposób przybrać na wadze. Niedoczynność z kolei powoduje problem ze pozbyciem się kilogramów. Przede wszystkim dlatego, że powoduje obniżenie tempa przemiany materii. Jeśli masz problem ze zrzuceniem kilogramów (mimo tego, że stosujesz diety, a aktywność fizyczna jest Ci nie obca), to zbadaj sobie poziom hormonów tarczycy.

Zespół Cushinga

Kolejny problem związany z hormonami. To w zasadzie zespół objawów. Jest on związany z nadmiernym wydzielaniem kortyzolu. To tak zwany hormon stresu. Jednym z objawów tej choroby jest przybieranie na wadze. Dość „specyficzne”. Po pierwsze występuje otyłość brzuszna. Po drugie tkanka tłuszczowa gromadzi się też w okolicach szyi. Kolejnym symptomem jest księżycowata twarz. Co równie charakterystyczne ramiona są szczupłe.

Zespół metaboliczny

Ma on kilka nazw. Spotkacie się na przykład z Zespołem X. To w zasadzie pewien zbiór powiązanych ze sobą czynników. Zwiększają one ryzyko wystąpienia miażdżycy i cukrzycy typu 2. Istnieje kilka kryteriów podług których rozpoznaje się tę chorobę. To między innymi ciśnienie tętnicze powyżej (lub równe) 130. Glikemia nad czczo powyżej 100. Do rozpoznania zespołu metabolicznego może również „posłużyć” otyłość brzuszna. W przypadku mężczyzn to co najmniej 102 centymetry w talii. U kobiet powyżej 88 cm. Aby pozbyć się Zespołu X należy wprowadzić sporo zmian do swojego życia.

To między innymi inna dieta. Zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczy nasyconych. Obniżenie dobowej podaży cholesterolu. Większe codzienne spożycie warzyw, a więc m.in. błonnika. Przyda się też sporo aktywności fizycznej. Można zdecydować się na naturalne wspomaganie (np. Green Barley Plus). Bardzo skrajne przypadki wymagają już interwencji lekarza.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.