Napoje gazowane – 5 powodów by ich unikać na diecie

Chwilę zastanawiałem się czy pisać ten tekst. O tym, że w czasie odchudzania trzeba z nich zrezygnować w zasadzie wszyscy wiedzą. „Postawiłem” sobie jednak pytanie :czy mamy świadomość dlaczego właściwie należy ich unikać?

1. To „puste” kalorie

W zasadzie nie posiadają żadnych wartości odżywczych. Zawierają one sporą ilość kalorii. Pochodzą one nawet nie tyle z cukru, a zwykle z wysokofruktozowego syropu kukurydzianego. O nim parę słów za chwilę. Dość powiedzieć, że pijąc taki napój „ładujesz” w siebie kalorie z których tak naprawdę Twój organizm na dłuższą metę nic nie będzie miał.

2. Wysokofruktozowy syrop kukurydziany

Jest jednym z zamienników cukru. Dodajmy bardziej niezdrowym. Przyjmując jedną szklankę słodzoną wspomnianym syropem przyjmujesz dzienną dawkę cukrów prostych. A gdzie te, które przyjmujesz z jedzenia? Wspomnianemu syropowi przypisuje się między innymi zwiększanie ryzyka wystąpienia takich chorób jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, kamica nerkowa i otyłość.

3. Problemy z cholesterolem

Nadmiar takich napojów gazowanych może spowodować między innymi podwyższenie tzw. złego cholesterolu (dokładniej rzecz biorąc o chodzi o frakcje lipidowe, ale nie będę się nad tym tutaj rozwodził). Wiąże się je też z przyrostem tkanki tłuszczowej, a więc czymś czego na diecie zdecydowanie chcemy uniknąć:). O tym, że gazowane napoje „light” są w tej materii nie lepsze, chyba wspominać nie muszę.

4. Osłabienie kości

Co prawda pojawiło się chyba tylko jedno badanie stwierdzające coś takiego, a przynajmniej ja nie trafiłem na inne. Przeprowadzono je w 2001 na Uniwersytecie Creighton. Długotrwałe picie napojów gazowanych powoduje osłabienie kości. Problemem będzie tutaj wypłukiwanie wapnia z organizmu. Dlatego lepiej nie pozwalać dzieciom na picie takich napojów w dużych ilościach. Podobnie w przypadku osób starszych.

5. Kofeina

Ja wiem, że lubisz. Kofeina „trzyma” nas przy życiu po niewyspanej nocy. Jedna kawa, czy dwie – są do przeżycia. Problem pojawia się, gdy tej kofeiny w naszym codziennym funkcjonowaniu będzie więcej. No i istnieje szansa na pewną grupę dolegliwości. Problemy ze snem (a ten na diecie jest naprawdę potrzebny), lęki i zaburzenia pracy serca, to tylko niektóre.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Jeden komentarz do “Napoje gazowane – 5 powodów by ich unikać na diecie

  • 23 listopada 2016 o 09:31
    Bezpośredni odnośnik

    Najtrudniejsze na diecie było dla mnie „odstawienie”” właśnie napojów gazowanych i chipsów. Ale udało się:) Też pomogłam sobie opisywanym prez Ciebie African Mango. 10 kg w półtora miesiąca:))

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *