Flora bakteryjna – co musisz o niej wiedzieć?

Właśnie teraz zimą należy na nią zwrócić szczególną uwagę. Utrzymanie jej w ryzach będzie Ci też potrzebne przy odchudzaniu. A jako, że wiedza to potęga, zapraszam do czytania.

Czym właściwie jest flora bakteryjna?

W największym skrócie to zespół mikroorganizmów. To tak zwany mikrobiom. Większość z nich to bakterie. Cały ten zespół znajduje się w naszym układzie pokarmowym. Tworzy on, czy dokładnie:j jest jednym z elementów flory fizjologicznej człowieka.

W naszym organizmie funkcjonuje ogromna liczba mikrobów. Jest ona w zasadzie nie do wyobrażenia. Jeśli chodzi o aktywność, to mikroby wykazują ją w największym stopniu w jelicie grubym. Tam zresztą jest ich najwięcej. Bakterie te są beztlenowe. W pewnym sensie między nami (czyli gospodarzem) a florą (czyli gościem) zachodzi pewnego rodzaju symbioza.

Za co odpowiada?

Przede wszystkim ma ogromne znaczenie dla trawienia. Przede wszystkim flora bakteryjna związana jest z wchłanianiem niektórych składników. Tutaj wymienić trzeba przede wszystkim bardzo „opornych”. Bakterie kwasu mlekowego odpowiadają za prawidłowy proces trawienia w jelicie. To one są powiązane z fermentacją węglowodanów złożonych.

Warto też wiedzieć, że zakwaszają one środowisko układu pokarmowego. Dzięki temu flora bakteryjna w dużym stopniu pozwala chronić organizm przed szkodliwym działaniem toksyn, jak również przez bakteriami patogennymi.

Ma ona też ogromne znaczenie dla odporności. Jeśli w jakiś sposób zostanie zaburzona, to możecie być pewni, że dopadną Was infekcje. Opis właściwości flory bakteryjnej nie byłby pełny bez wymienienia jej wpływu na powstawanie w organizmie witamin z grupy B. Ma ona wpływ na krzepliwość krwi. To efekt powiązania jej z witaminą K.

Jeśli chodzi o odchudzaniu, to oprócz wspomnianego udziału w procesie wchłaniania, flora bakteryjna ogranicza „przyswajanie” cholesterolu (obniża frakcję lipidową LDL). Dodatkowo stymuluje perystaltykę jelit.

Jak dbać o florę bakteryjną?

Jeśli jesteś po chorobie w przypadku której lekiem były antybiotyki, koniecznie trzeba ją odbudować. Natomiast poniższe zasady można stosować zawsze, również w czasie odchudzania.

Do diety włącz koniecznie:

– kiszonki są one świetnym źródłem probiotyków,

– kefir i jogurt,

– sfermentowane nasiona strączkowe,

– karczochy, cykoria.

Uważaj na:

– Węglowodany proste,

– duże ilości nabiału,

– niektóre ryby karmione antybiotykami (zwykle wymienia się łososia),

– produkty wysokoprzetworzone,

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *