Czy dieta Mind odchudza?

To pytanie, które pojawiło się ostatnio na jednym z for internetowych, które czytuję. Postanowiłem przyjrzeć się tematowi nieco bliżej. Czy dieta, której zadaniem jest wpływ na pewien aspekt naszego organizmu, może jednocześnie pomóc pozbyć się paru kilogramów.

Czym jest dieta Mind?

Najpierw oczywiście musimy poznać naszego bohatera. Dieta mind to w zasadzie połączenie dwóch sposobów odżywiania. Z jednej strony mamy kuchnię śródziemnomorską. Drugim elementem są pewne zasady diety DASH. Ta ostatnia to właściwie sposób (opracowany przez amerykańskich naukowców) odżywiania dla osób u których potrzebne jest obniżenie poziomu cholesterolu. Często polecany w profilaktyce cukrzycy.

Natomiast w przypadku diety Mind głównym celem jest pozytywne wpłynięcie na nasz umysł. Taki jadłospis ma poprawić pamięć i uniknąć problemów z koncentracją. Jest to też sposób polecany jako profilaktyka. Ma nas chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi (mam tutaj na myśli między innymi Alzheimera).

Jak dieta Mind wygląda w praktyce?

Po pierwsze musimy postawić na zielone warzywa. I ma być ich dużo. To między innymi szpinak, jarmuż i brokułów. Powinny być obecne w diecie w zasadzie codzienne. Kolejna sprawa to pełnowartościowe produkty zbożowe. Je również jemy codziennie. Są one przede wszystkim źródłem witamin z grupy B. A te mają ogromny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, a więc i nasz umysł.

Kolejna sprawa to rośliny strączkowe. Źródło białka, ale i wspomnianych witamin z grupy B. Co najmniej raz w tygodniu należy jeść ryby. Są one źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. One też mają wpływ na funkcjonowanie mózgu. Ważna jest też witamina E. Ona znajduje się również w orzechach. Dietę w końcu trzeba wzbogacić o polifenole. Te można znaleźć w chociażby w truskawkach.

Czy dieta Mind może odchudzić?

Powinna pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego mózgu. Sam jadłospis jest dość „lekki”, a więc niejako przy okazji może udać się pozbyć paru kilogramów. Wiele w tej materii jest zależne między innymi od tego jak wyglądał nasz dotychczasowy jadłospis. Im bardziej tłusty i niezdrowy był, tym większa szansa, że stracimy te parę kilo. Warto jednak wziąć pod uwagę, żeby nie wchodzić w dietę Mind – w takiej oczywiście sytuacji – w sposób kontrolowany.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *