Suplementy diety na odchudzanie – zalety i wady

1
237
views

To początek dłuższej serii tekstów na ich temat. Zamierzam przyjrzeć się różnym suplementom diety, ich zaletom, wadom i ewentualnym przeciwwskazaniom do stosowania. Zaczniemy jednak od początku.:) Czy mają zalety, a jak jest z zwadami?

Na start trochę ogólnych informacji. Według badań, które przeprowadzono w 2014 roku sięgamy coraz chętniej po suplementy diety. Mam tutaj na myśli nie tylko te, które wspomagają odchudzanie, ale ogólnie tego typu produkty. Na pierwszym na przykład miejscu według przywołanego badania są wszelkiego rodzaju preparaty uzupełniające niedobory witamin i pierwiastków.

Dlaczego decydujemy się na suplementy diety?

Skupimy się w tym miejscu na ewentualnych korzyściach z korzystania z takich produktach. Część z nich może być pomocna w sytuacji, gdy potrzebujemy uzupełnić niedobór jakiegoś pierwiastka. Korzystamy z nich, gdy chcemy powstrzymać wypadanie włosów, czy poprawić stan skóry. Na suplementy diety decydują się też osoby aktywne fizycznie.

Czy odchudzanie powinno się opierać na tego typu produktach (np. spalaczach tkanki tłuszczowej)? Pewnie co osoba, to inna odpowiedź. Moja brzmi następująco. Nie widzę przeciwwskazań do wspomagania procesu zrzucania kilogramów, ale należy to robić z głową. Podkreślę to z całą mocą. Wybierajcie bezpieczne produkty. Nie przekraczajcie dopuszczalnej dziennej dawki. To nie są wyścigi. Jeśli macie stracić kilogramy, to nie musi się to stać w ciągu 3 dni. Ba, nawet nie powinno. Zwykle taka nagła utrata kg jest niedobra dla organizmu, a i też niezwiązana z pozbyciem się tkanki tłuszczowej (tak jest chociażby przy radykalnych głodówkach).

Na niektóre suplementy należy uważać

Generalnie rzecz biorąc zdarzają się produkty mające pewne wady. Spotkałem się na przykład z preparatami, które wywołują wzdęcia i zaparcia. Na pewno uważać powinny osoby (a w zasadzie skonsultować z lekarzem) z niskim ciśnieniem.

W czasie ciąży lepiej uważać z niektórymi suplementami
W czasie ciąży lepiej uważać z niektórymi suplementami

Ciekawym tematem są popularne preparaty z chromem. Spotkacie się z informacją, że kobiety stosujące antykoncepcję powinny ich unikać. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie brzmi „chrom może zmniejszyć ich skuteczność”. Zresztą przeciwwskazań do stosowania preparatów w przypadku głównym składnikiem jest ten pierwiastek, istnieje sporo więcej. Na pewno unikać powinny go kobiety w ciąży. Zresztą ustalmy, w ogóle przyjmowanie pewnych rodzajów suplementów w tym czasie, jest niekoniecznie dobrym pomysłem. A już na pewno wymaga konsultacji z lekarzem. Wracając do chromu, to problemem może być dla osób zmagających się z chorobami wątroby.

Tyle tytułem wstępu. Od następnego tekstu zacznę już przegląd suplementów, które mogą wspomóc odchudzanie. Również oczywiście pod kątem bezpieczeństwa.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.