Dieta, która wspomaga mózg

Dzisiaj jak widać nieco inaczej podejdziemy do kwestii odżywiania:). Wspomożemy mózg, ale przy okazji nie zapomnimy też o odchudzaniu. Chociaż w tym wypadku nie jest ono najważniejsze.

Czego potrzebuje mózg?

Pewnych składników (wśród których znajdują się witaminy i pierwiastki), które usprawniają jego funkcjonowanie. Bez niektórych nie może się wręcz obejść. Naszym zadaniem jest ich dostarczenie.

Po pierwsze glukoza. Można powiedzieć, że zapewnia ona energetycznego kopa dla mózgu. Będąc na diecie – ale tak naprawdę nie tylko – trzeba dostarczać ją w mądry sposób. Owszem czasem przydatne będą cukry proste. Jeśli czeka nas intensywny wysiłek intelektualnie „już, zaraz, teraz”. Ale lepiej postawić na złożone.

Mózg „chce” nienasyconych kwasów tłuszczowych

Te zwykle wymieniane są w kontekście wspomagania rozwoju intelektualnego dziecka. Tak naprawę jednak im starsi jesteśmy, tym bardziej musimy na nie zwrócić uwagę. Przy okazji wspomagają one też zrzucanie kilogramów.

Do diety warto więc włączyć między innymi ryby. Do źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych zalicza się też między innymi oliwę z oliwek i olej lniany.

Na jakie witaminy postawić?

Na to pytanie odpowiedź jest w zasadzie. Najważniejsze z perspektywy funkcjonowania mózgu są witaminy z grupy B (ze szczególnym uwzględnieniem B3, B4 i B12). Ich niedobór może powodować między innymi problemy z pamięcią i koncentracją. Na szczęście źródeł witamin z grupy B jest całkiem sporo. Na pewno w naszym jadłospisie powinny znaleźć się rośliny strączkowe. Witaminy te są też w tuńczyku i nasionach słonecznika.

Mózg potrzebuje lecytyny

Dokładniej to jest ona najlepszym źródłem choliny. Ta ostatnia jest potrzebna do jednego z neuroprzekaźników. Gdzie znaleźć lecytynę? Warto do diety włączyć między innymi jajkach (o innych ich zaletach pisałem tutaj), orzechach, soi i fasoli.

Jeśli chodzi o pierwiastki, to na pewno mózg nie obędzie się bez żelaza, cynku i magnezu. Niedobór tego pierwszego mocno utrudnia uczenie się. Do diety należy włączyć czerwone mięso, ale też zielone warzywa i niektóre owoce. Cynk to głównie owoce morza, ale znajdziecie go też chociażby w kaszy gryczanej. Magnez to między innymi kakao. Smacznego!:)

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *