Czy kminek wspomaga odchudzanie?

1
446
views

O tym, że niektóre przyprawy są polecane jako element diety, której celem jest zrzucenie tych paru niepotrzebnych kilogramów, dobrze wiesz;). Czy kminek należy do tej grupy? Już spieszę z odpowiedzią.

Co Ty wiesz o kminku?

Zaczniemy jednak od bardzo ogólnych informacji. Kminek zwyczajny – bo taka jest pena nazwa tej przyprawy – to roślina, którą znajdziesz w wielu miejscach (m.in. w Azji i Afryce). W Polsce występuje pospolicie, bywa też uprawiany. To roślina która osiąga do kilkudziesięciu centymetrów wysokości i ma bardzo charakterystycznie wyglądające białe kwiaty (czasem są one różowe). W niektórych regionach Polski określa się ją mianem „karolka”;). Spotkasz się też z nazwą karba.

Jakie właściwości ma kminek?

Na początek… te mniej oczywiste. Przyprawę tę poleca się chociażby jako naturalny środek na łagodzenie bóli menstruacyjnych. Najlepiej pić ją pod postacią naparów. Kminek może też leczyć kolkę u dzieci. Napar z tej przyprawy jest też polecanym naturalnym sposobem w przypadku infekcji dróg moczowych. Ma właściwości moczopędne. Z tego też powodu napar z kminku jest polecany jako sposób wspomagający detoksykację organizmu.

A to wciąż nie wszystko. Olej z kminku jest wykorzystywany na różnego rodzaju zmiany grzybicze i bakteryjne. I – zupełnie z innej beczki – przyprawa ta jest stosowana jako lek przy zapaleniu gardła. Celowo na koniec zostawiłem właściwości związane z układem pokarmowym. Kminek pomoże, kiedy się przejesz. Jest naturalnym sposobem na wzdęcia. Nasiona kminku pomagają przy zgadze. Spotkałem się też z koncepcją, że pomoże przy biegunce.

Czy kminek wspomaga odchudzanie?

Takie informacje pojawiają się od pewnego czasu. Według zwolenników stosowania kminku w procesie zrzucania kilogramów wystarczy łyżka tej przyprawy dziennie. Dzięki regularnemu jej stosowaniu przede wszystkim mamy szansę na poprawę przemiany materii.

tradzik_da_sie_pokonac

Zioła wspomagające metabolizm

Ostatnio (chociaż ich wyniki opublikowano w 2014 roku) głośno zrobiło się o badaniach prowadzonych przez irańskiego naukowca wskazujących, że kminek pomaga się odchudzić i pozytywnie wpływa na cholesterol. Badanych było 88 kobiet. Nie spotkałem się z potwierdzeniem tych wyników, ale też i zaprzeczeniem. Wspomniane kobiety przez 3 miesiące codziennie przyjmowały sproszkowany kminek (3 gramy). Po tym czasie doszło do redukcji poziomu tzw. złego cholesterolu (celowo upraszczam i nie wchodzę w kwestie frakcji lipidowych). Pojawiła się też utrata wagi.

Pytanie brzmi czy kminek może być cudownym sposobem na zrzucenie kilogramów? Byłoby zbyt idealnie. Możesz go stosować jako przyprawę, która – przy założeniu, że Twój jadłospis będzie racjonalny – będzie jednym z elementów, który cały proces wspomoże.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

1 KOMENTARZ

  1. Nie lubię kminku, unikam jak mogę:)) Ale zainteresowały mnie te zioła, które podlinkowałeś. Fiołek trójbarwny do tej pory stosowałam na trądzik. Nie wiedziałam, że może pomóc mi się odchudzić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.