Czerwona herbata – poznaj TE właściwości

1
219
views
Photo credit: A Girl With Tea via Visualhunt.com / CC BY

Chyba każdy na którymś etapie odchudzania spotkał się z tym napojem. Zwykle od osoby znajomej, która zachwala taki sposób na pozbycie się kilogramów. O tym czy faktycznie działa, ale też o innych właściwościach – napisałem dzisiaj parę słów.

Odmiany czerwonej herbaty

Dostępne są trzy. To Pu-erh (znana najbardziej), puszong i oolong. Ta ostatnia była jedyną dostępną w Polsce w czasie PRL. A to taka ciekawostka:). Czerwona herbata ma dość specyficzny smak. Nie każdemu on odpowiada. Herbata ta należy do grupy półfermentowanych. Poszczególne odmiany mają różny czas tego procesu. Pu-erh oprócz tego dodatkowo poddawana jest „dojrzewaniu”. Przejdźmy do właściwości.

Działanie pobudzające

Często przedstawia się ją jako zamiennik dla kawy. Czerwona herbata ma pewne właściwości pobudzające. Robi to inaczej niż kawa. Jej działanie rozłożone jest w czasie (mówiąc prościej: kopie nieco później). Natomiast tak szczerze powiedziawszy, jeśli jesteś zagorzałym kawoszem, to czerwona herbata – pod tym kątem – nie zrobi na Tobie większego wrażenia.

Zapobieganie infekcjom

To działanie wynikające między innymi z obecności przeciwutleniaczy. W pewnym stopniu herbata ta pomoże również walczyć z infekcjami. Działa na pewno na wirusy. Literatura wspomina też, że poradzi sobie z bakteriami. Wracając do infekcji. Można wykorzystać czerwoną herbatę w przypadku przeziębienia, ale też przy stanach zapalnych jamy ustnej.

Wpływ na odchudzanie

Nie spodziewałbym się cudów. Czerwona herbata w pewnym stopniu usprawnia wydzielanie żółci. To ważna kwestia w przypadku walki z kilogramami. Ułatwia dzięki temu trawienie. Na pewno ta umiejętność przyda się, jeśli cierpimy z powodu zaparć. I to chyba najczęściej wymieniana właściwość. Czerwona herbata po prostu przeczyszcza. Na pewno usprawnia też wchłanianie witamin i pierwiastków z jedzenia. Natomiast, żeby faktycznie zauważyć duże efekty (mam na myśli spadek wagi), trzeba by sporo tej czerwonej herbaty pić.

Zmniejsza ryzyko nowotworu

To z kolei właściwość nad którą wciąż trwają badania. Wyniki niektórych wskazują, że regularne picie czerwonej herbaty może być elementem profilaktyki. Nie jest tak, że daje to nam 100% pewności na uniknięcie nowotworu.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.