Bieganie – jakie są jego zalety, a jakie wady?

Od paru lat jest na nie moda. Nie tylko w aspekcie wyczynowym (maratony i półmaratony), ale też jako „wspomagacz” odchudzania czy dbania o zdrowie. Ma zalety (o nich wiemy więcej), ale i wady. Jakie?

Najważniejsze zalety biegania

Zaczniemy od pozytywów, bo i łatwiej je wymienić. Na początek coś co przyda się ciśnieniowcom. Jeśli macie taki problem, wystarczy zacząć regularnie biegać. Taka aktywność pozwala obniżyć ciśnienie krwi. Dzięki temu zwiększacie szansę na uniknięcie zawału serca.

Pozwala ono spalać kalorie zdecydowanie lepiej niż np. spacer. To oczywiście dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy chcą zrzucić nadmierne kilogramy. Bieganie to też doskonałe rozwiązanie dla wszystkich lubiących podziwiać uroki przyrody:). Zdecydowanie łatwiej się na nich skupić, niż kiedy jedziemy na rowerze.

mózg

Kolejna zaleta związana jest z pracą mózgu. W tym wypadku akurat w zasadzie każda aktywność fizyczna na nią pozytywny wpływ. Na temat powstało mnóstwo prac naukowych. Po pierwsze regularne bieganie pozwala zdecydowanie szybciej przyswajać wiedzę. To przyda się pewnie teraz studentom, którzy próbują zaliczyć sesję w pierwszych terminach.

Co ciekawe już po pół godzinnym bieganiu nasz mózg jest w stanie szybciej przetwarzać informacje, które dostaje. To dobra informacja dla osób uzależnionych od codziennej dawki newsów, artykułów itd.

Bieganie w końcu pozwala poprawić ogólną kondycję organizmu. Dzięki niej pozytywnie wpłyniemy chociażby na naszą odporność. No i na koniec jeszcze jedna zaleta. Ta aktywność tak naprawdę nie wymaga jakiś wielkich nakładów finansowych.

Jakie wady ma bieganie?

Część z nich – i trzeba to wyraźnie podkreślić – wynika z naszej niedbałości. Przykładowo bez odpowiedniej rozgrzewki, będziemy narażeni na różnego rodzaju kontuzje. Bieganie może w pewnym stopniu niekorzystnie wpływać na stan stawów. To niestety nie jest dobra wiadomość dla osób, które mają z nimi problem. Warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem.

Musisz sobie zdać z tego, że jeśli do tej pory nie biegałeś, lub generalnie z aktywnością nie byłaś/eś za pan brat, to nie wolno Ci „przeszarżować”. To może się źle skończyć dla Twojego serca. A jeśli masz z nim problem, to generalnie rzecz biorąc uważaj. A najlepiej wcześniej się udaj do lekarza i zapytaj go, czy możesz się zdecydować na taki rodzaj aktywności. Jeśli paliłaś/eś papierosy lub wciąż to robisz, to na początku uważaj. Nie przesadzaj z „kilometrówką”. Decyduj się na krótsze dystansy. Zobacz jak zareaguje Twój organizm.

Poza tym oczywiście namawiam do biegania. Spróbuj, zobaczysz, że Ci się spodoba;).

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

pawel

Tematyką zdrowego odżywiania i odchudzania zajmuję się od lat. Sam kiedyś byłem małym (ponoć pociesznym) grubaskiem ale przyszedł czas na zmiany:). Mi się udało, Tobie też może:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *